Kiedy nowy skład zarządu województwa?

Estimated read time 3 min read

W wyniku wyborów samorządowych z 7 kwietnia największym klubem w trzydziestoosobowym sejmiku województwa 7. kadencji jest liczący 14 radnych klub Koalicji Obywatelskiej, który zawarł będącą podstawą do stworzenia stabilnej sejmikowej większości i powołania zarządu województwa umowę koalicyjną z liczącym 5 radnych klubem Trzeciej Drogą Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe.

Tak uformowana koalicja wskazała jako swego lidera i kandydata na marszałka województwa urzędującego marszałka województwa Piotra Całbeckiego (od wczorajszego posiedzenia pełniącego obowiązki marszałka województwa). To wskazanie było najzupełniej naturalne – w wyborach do sejmiku województwa poparło go 45,07 proc. Wyborców (58 629 głosów), co jest najlepszym wynikiem w kraju. Zgodnie z zapisami umowy  koalicyjnej w pięcioosobowym zarządzie województwa zasiądą trzy osoby wskazane przez klub KO i dwoje nominatów Trzeciej Drogi.

Podczas wczorajszego (6 maja) posiedzenia sejmiku województwa wybrane zostało jego prezydium. Przewodniczącą została reprezentująca KO Elżbieta Piniewska (jej kandydatura przeszła jednogłośnie); wiceprzewodniczącymi  Katarzyna Lubańska (KO), Przemysław Sznajdrowski (Trzecia Droga) i Józef Ramlau (Prawo i Sprawiedliwość). Jest dobrą tradycją naszego województwa, że w prezydium sejmiku zasiadają przedstawiciele wszystkich reprezentowanych w nim klubów.

Podczas tego samego posiedzenia poczynione zostały też przygotowania do przeprowadzenia wyborów przewodniczącego i członków zarządu województwa – początkowy porządek sesji został poszerzony o dodatkowe stosowne punkty. I kiedy wszystko zdawało się zapięte na ostatni guzik, marszałek Piotr Całbecki złożył wniosek formalny o odroczenie posiedzenia.

– Na poziomie krajowym współrządzimy również z Lewicą, która – akurat tak się złożyło – nie ma ani jednego mandatu w sejmiku województwa [kujawsko-pomorskiego]. My traktujemy nasze porozumienie z koalicjantami [na poziomie województwa] jako zobowiązanie trwałe. Jest [jednak] niezbędne, by zostało ono usankcjonowane przy stołach negocjacyjnych, przy których trwają dyskusje (…) na temat kształtu sejmików i zarządów województw tam, gdzie Lewica się do sejmików dostała. Chcemy pomóc (…) dokonać odpowiednich uzgodnień w tych regionach, gdzie są trudności z zawiązaniem koalicji. W czwartek ponownie spotkamy się na tej sali, aby dokończyć to, co zostało przerwane – wyjaśnił po zawieszeniu obrad, wyrażając jednocześnie przekonanie, że „w czwartek ukonstytuujemy się już definitywnie”.

Sejmik wniosek przyjął. Prowadząca obrady przewodnicząca Elżbieta Piniewska odroczyła posiedzenie do czwartku (9 maja) do godz. 11.

Poznaj informacje dodatkowe:

center>

 


(red.)

Mat. Partnera.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza