„Flisak” rozpoczął sezon

Estimated read time 3 min read

Wiślany prom „Flisak” z początkiem maja wznowił kursowanie pomiędzy Czarnowem i Solcem Kujawskim. W tym sezonie kursy nadal są bezpłatne.

– Przeprawa promowa jest udogodnieniem dla mieszkańców, którzy chętnie korzystają z niej, aby skrócić czas i drogę swojej podróży. Jest też popularną atrakcją turystyczną, a na podkładzie często pojawiają się wycieczki, w tym szkolne  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Przeprawa funkcjonuje w dni powszednie w godzinach od 7 do 18, a w sobotę, niedzielę i święta od 9 do 20. Kursy z Solca Kujawskiego do Czarnowa ruszają o pełnej godzinie, a z Czarnowa do Solca 20 minut po pełnej godzinie.

W długi majowy weekend (1-5 maja) prom przewiózł:

  • 3 100 pasażerów
  • 730 pojazdów
  • 840 rowerów.

Przeprawa promowa jest połączeniem sezonowym. Kursowanie jednostki uzależnione jest od warunków pogodowych i stanu Wisły. Przy stanie wody poniżej 200 cm „Flisak” na pokład zabiera pasażerów i rowerzystów, przy stanie wody poniżej ok. 175 cm kursy są zawieszane. Przed rozpoczęciem nowego sezonu prom przeszedł niezbędny serwis i zakontraktowana została obsługa.

Dzięki porozumieniu pomiędzy samorządem województwa, samorządami powiatu bydgoskiego, powiatu toruńskiego, gminy Solec Kujawski i gminy Zławieś Wielka kursy są nadal bezpłatne.

W ubiegłym roku kursy realizowane były w trwającym 4 miesiące okresie próbnym. W tym czasie przewiózł:

  • 16 tysięcy pasażerów
  • 7 tysięcy pojazdów
  • 3 tysiące  rowerów.

Wprowadzimy zmiany

Prom jest jednostką boczno-kołową z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajduje się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowano klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana jest sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie znalazły się miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

W tym roku zlecone zostaną prace projektowe, a po nich montażowe związane z doposażeniem przyczółków w rampy, które pozwolą utrzymywać regularną żeglugę przy niższych stanach Wisły. W ostatnich latach poziom wody szczególnie w okresie letnim uległ znacznemu obniżeniu.

Nowa droga, parkingi, chodniki

W ramach inwestycji oddanej do użytku w ubiegłym roku przebudowano także drogę wojewódzką po stronie Solca i Czarnowa na odcinku 2,5 km. Od podstaw powstały konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków (każdy wyposażony w dwa stanowiska promowe). Od strony Solca dodatkowo wybudowano wzdłuż ulicy Żeglarskiej chodnik, przejścia dla pieszych i kanalizację deszczową, poprawiono geometrię skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki oraz ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie. Wartość całej inwestycji to ponad 22 mln złotych. Zadanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Nazwę promu wyłonił konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski i Miasto Solec Kujawski.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Tomasz Czachorowski

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza