PRZEDŁUŻONY WEEKEND – BOŻE CIAŁO

Estimated read time 4 min read

Tegoroczny przedłużony weekend związany ze świętem Bożego Ciała, niezależnie od warunków pogodowych, sprzyjać będzie zwiększeniu natężenia ruchu na drogach. Policjanci, podczas długiego weekendu, będą podejmować wszelkie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podróżującym.

Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. W nadchodzących dniach od 29 maja do 2 czerwca należy przygotować się na podejmowanie przez policjantów wszelkich działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Przedłużony czerwcowy weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego też należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego. Policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Priorytetem policjantów ruchu drogowego będzie zapewnienie płynności na głównych ciągach komunikacyjnych. W miejscach występowania znacznych spowolnień i utrudnień będą podejmować ręczne kierowanie ruchem w celu zintensyfikowania przepływu pojazdów.

Biorąc pod uwagę trwający sezon dla motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów oraz liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem, funkcjonariusze będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwe zachowania wobec użytkowników  jednośladów. Poza tym policjanci w tych dniach będą:

  • – eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,
  • – reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • – kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • – sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,
  • – zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W wydłużony czerwcowy weekend może być zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do panujących warunków. panujących na drodze.

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych. Niestety, nie wszyscy pamiętają o regułach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest  zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.

W ubiegłym roku, podczas przedłużonego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała, który trwał od 7.06.2023 r. do 11.06.2023 r., na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 9 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 8 osób zostało rannych.

Ponadto policjanci zatrzymali 135 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE DŁUGIEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity: Dz. U z 2023 r., poz. 2423); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

data od godziny do godziny uwagi
29 maja 2024 r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
30 maja 2024 r. 08:00 22:00 dzień Bożego Ciała

(red.)

KPP Tuchola

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza