Kujawsko-pomorska KAS podsumowała tegoroczną akcję rozliczania PIT

Estimated read time 4 min read
 • 93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT.
 • Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej.
 • W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni.
 • Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów.
 • Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

W tegorocznej akcji zeznań podatkowych w województwie kujawsko-pomorskim 1,4 mln podatników złożyło łącznie prawie 1,18 mln deklaracji PIT.

W rozbiciu na poszczególne rodzaje deklaracji przedstawia się to w następujący sposób:

 • 948 tys. to deklaracje PIT-37,
 • 96 tys. to deklaracje PIT-36,
 • 93 tys. to deklaracje PIT-28,
 • 16 tys. to deklaracje PIT-38,
 • 24 tys. to deklaracje PIT-36L.

To kolejny już z rzędu rok, w którym KAS wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez rozwijanie e-usług związanych z rozliczeniem podatku. Podatnicy doskonale orientują się w tym, że elektroniczna forma rozliczenia przynosi w zasadzie same korzyści od prostego i bezpiecznego rozliczenia PIT aż do możliwości szybkiego otrzymania zwrotu podatku.

To dlatego ze złożonych prawie 1,18 mln deklaracji PIT blisko 1,1 mln złożono elektronicznie (93 %) w tym prawie 660 tys. w usłudze Twój e-PIT, a tylko 82 tys. w tradycyjnej, papierowej formie. W całym kraju elektronicznie złożono ponad 23 mln deklaracji (95 %) z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT.

Pierwszy raz w tym roku KAS udostępniła w usłudze Twój e-PIT możliwość złożenia rozliczeń przychodów przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. W naszym województwie skorzystało z tego udogodnienia około 33,5 tys. podatników składających PIT-36, PIT-28 i PIT-36L, przy czym łącznie w sposób elektroniczny rozliczyło się ponad 213 tys. przedsiębiorców.

Jako ciekawostkę można podać, że spośród ponad 660 tys. zeznań rocznych złożonych w naszym województwie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, 571 tys. to zeznania indywidualne, natomiast 89 tys. to wspólne zeznania małżonków (tzw. PIT małżeński).

Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań złożonych elektronicznie trafiały na konta podatników średnio w ciągu kilkunastu dni. Na 1,18 mln złożonych deklaracji w ponad 854 tys. został zadeklarowany zwrot. Łączna suma deklarowanych zwrotów wyniosła prawie 983 mln zł.

Maksymalna kwota zwrotu zanotowana została w PIT-28 i wyniosła 3,1 mln zł, natomiast średni zwrot w najbardziej popularnym PIT-37 wyniósł 966 zł.

Dzięki możliwości przekazania na rzecz OPP 1,5 % podatku, organizacje z naszego regionu mogą otrzymać ponad 71 mln zł. To o 6,4 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.  Chęć przekazania swojego podatku zadeklarowano w 511 tys. złożonych deklaracjach. Rekordzista, który przekazał ponad 97 tys. zł złożył swoją deklarację w I US w Bydgoszczy. Zadeklarowane przez podatników kwoty są weryfikowane przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należny, a OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Jak co roku, sporą popularnością cieszyły się wśród podatników odliczenia. Za 2023 rok mieszkańcy naszego województwa odliczyli od dochodu:

 • ulgę internetową – 18,2 tys. osób na kwotę ok. 11,4 mln zł,
 • ulgę na zabytki – 344 osoby na kwotę ponad 1,2 mln zł,
 • ulgę rehabilitacyjną – ponad 55 tys. osób na kwotę ok. 167,3 mln zł,
 • ulgę termomodernizacyjną – 16,1 tys. osób na kwotę ok. 307 mln zł.

Z kolei od podatku blisko 152 tys. osób skorzystało z ulgi na dzieci, odliczając łącznie ponad 207 mln zł.

Suma przychodu zwolnionego z podatku wyniosła łącznie ponad 2,7 mld zł i obejmowała ulgi: dla młodych, dla pracujących seniorów, dla rodzin 4+ oraz ulgę na powrót.

 


(red.)

Informacja: Bartosz Stróżyński  rzecznik prasowy  IAS w Bydgoszczy

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza