Ośrodek zdrowia w Kęsowie ulega metamorfozie

Estimated read time 3 min read

Odkąd w naszym powiecie pojawił się tajemniczy twór o nazwie „Tucholski Związek Powiatowo – Gminny”, dokonują się sytuacje, przy których bledną sprawy codzienne. Prócz tych przy urnie, mamy do czynienia wyłącznie z bardziej wysublimowanym pojęciem cudu, a ściślej dostosowaniem się do bieżącej sytuacji  w celu pozyskiwania środków. Mówiąc prościej, chodzi o kasę, której ciągle brakuje, a perspektywy na zmianę stanu rzeczy są delikatnie mówiąc marne, zwłaszcza, że w tle mamy do utrzymania pięć  milionów Ukraińców i w przyszłości kolejne cztery miliony typów spod ciemnej gwiazdy o nazwie „nielegalni”. Trzeba to wszystko w jakiś sposób ogarnąć zapewniając dostęp do służby zdrowia w czasach, gdy NFZ wyzionął właśnie „niezdrowego” ducha.

Kęsowo stawia czynny opór i chyba nie do końca wierzy np. w moc sprawczą tucholskiej służby zdrowia ze szpitalem włącznie, bo tworzy swoje struktury służby zdrowia i to z powodzeniem. Tajemnicą poliszynela jest również to, że mieszkańcom tej gminy, z racji dobrych dróg, bliżej jest do Chojnic, niż do Tucholi i to zjawisko też można zrozumieć.

Tym bardziej cieszy to, co dzieje się w kęsowskim ośrodku zdrowia, a dzieje się dużo. Jeszcze nie tak dawno zainwestowano tutaj ponad pięćset tysięcy złotych* w sprzęt specjalistyczny, który teraz  trzeba gdzieś umieścić.

To dzieło właśnie się dokonuje, pozyskano kolejne 1 680 672 złotych na rozbudowę wspomnianego już wielokrotnie ośrodka. Inwestycja jest realizowana za pośrednictwem (a jakże) Tucholskiego Związku Powiatowo – Gminnego, a pieniądze zdobyto w ramach Programu Inwestycji Strategicznych POLSKI ŁAD, edycja 8.  Aż dziwne , że obecna władza centralna nie wysadziła w powietrze tej szansy na rozwój gmin.

W ramach rozbudowy, mieszkańcy otrzymają trzy nowe gabinety do rehabilitacji (ciekawostka, będzie możliwość skorzystania z hydromasaży!), gabinet badań USG, gabinet stomatologiczny i tutaj kolejna ciekawostka, będzie można dokonać badań rentgenowskich zębów i to przy pomocy aż dwóch urządzeń! Pojawią się nowe toalety, poczekalnia, tzw. wiatrołap i niezależne wejście dla pacjentów gabinetu stomatologicznego. Tradycyjnie, aby zaspokoić ambicje unijne, na dachu pojawi się fotowoltaika.

Na jakim etapie jest budowa dzisiaj, tj. 24-06-24?

Obejrzyjmy…


(red.)

*pierwotnie w tym miejscu pojawiła się informcja: „ponad pięć milionów”, to oczywiście pomyłka, przepraszamy.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza