11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bezpieczne wakacje

3 min read

Okres wakacyjny to dla większości wypoczynek i wyjazdy, a co się z tym wiąże większa liczba pojazdów na drogach.

Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynający akcję BEZPIECZNE WAKACJE.

Większa liczba pojazdów na drogach w okresie wakacyjnym generuje zagrożenia. Dlatego też, w ramach ogólnopolskich działań „BEZPIECZNE WAKACJE”, przez cały okres wakacyjny policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież oraz  innych pojazdów.

Pamiętajmy! Jako rodzice czy opiekunowie zawsze możemy poprosić funkcjonariuszy o kontrolę środka transportu, którym będą podróżowały nasze pociechy.

Policjanci szczególną uwagę będą zwracać na:
– stan trzeźwości kierowców,
– stan techniczny pojazdów,
– braki w wyposażeniu – w tym, także dot. urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość przejazdu, czas jazdy oraz postoju,
– prawidłowość oświetlenia pojazdów,
– dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
– dobór bezpiecznych miejsc postoju w czasie podróży.

Warto więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie gwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.

Przed wyjazdem sprawdźmy:
– stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
– wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
– potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny),

Pamiętajmy:
Bezpieczna prędkość – dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą.

W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa – obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Kierowca nie powinien rozpocząć jazdy, gdy podróżujące z nim osoby nie zapną pasów. W przypadku kontroli drogowej każdy z niezapiętych pasażerów otrzyma mandat, a kierowca mandat i punkty karne. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci (homologowanym i dostosowanym do wieku oraz wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera.

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu – środek ten, nawet w małych ilościach, zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia.

Siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Pamiętajmy o stosowaniu zasady „ograniczonego zaufania” do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

Zaplanujmy wcześniej trasę podróży i pamiętajmy, aby co jakiś czas przewietrzyć samochód i odpocząć.

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na naszych drogach- apelujemy do kierowców o rozsadek i rozwagę!!!

_____________________

(red.)

st. sierż. Joanna Karpińska
WRD KWP w Bydgoszczy

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook