31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 min read

Polskie święto państwowe, obchodzone po raz pierwszy 1 marca 2012 roku, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 3 lutego 2011. Pomysł ustanowienia święta w terminie 1 marca, wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Uchwała, w której uznano: zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.

Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

 

Agnieszka Krizel

ps.

Przypominamy  ubiegłoroczny zapis wykładu poświęconego ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM, który TOKiS – PRESS zarejestrował w auli MBP.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook