Trwają przygotowania do sezonu letniego i szkolenie nowej kadry. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ruszają kolejne nabory.
– W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc idealnych do wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Do udziału w kursach zapraszamy osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zachęcamy do aplikowania także pracowników służb mundurowych – policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd umiejętności. Szkolić się mogą również uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w trakcie trwania projektu.
Kursy kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik daje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR oraz od przyszłych kierowców karetek.
Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:
- ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
- kwalifikowanej pierwszej pomocy – to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)
oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:
- sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
- płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).
Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami:
- Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
- Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
- Rejonowym WOPR w Toruniu
- Włocławskim WOPR we Włocławku
- Lipnowskim WOPR w Lipnie
- Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki).
Kontakt do lidera projektu:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Tel. 663 731 737, e-mail: wopr.kujawskopomorskie@wp.pl
Projekt w liczbach:
- 371 osób odebrało tytuł ratownika wodnego
- 354 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy
- 221 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego
- 59 osoby zdobyły patenty płetwonurka P1
- do połowy maja przeprowadzono już 27 naborów
Planowane najbliższe nabory:
- WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 15.05.2022 (Bydgoszcz)
- Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – maj 2022 (powiaty radziejowski, inowrocławski, mogileński)
- Rejonowe WOPR w Toruniu – 11.06.2022 (Toruń oraz powiat toruński)
- WOPR w Lipnie – lipiec 2022 (powiat lipnowski)
- WOPR Włocławek – maj 2022 (Włocławek oraz powiat włocławski)
- Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – 30.08.2022 (Bydgoszcz)
- Wdeckie WOPR w Tleniu – czerwiec/lipiec 2022 (powiat świecki)
Szczegółowych informacji o terminach, informacje o naborach i szkoleniach udzielają koordynatorzy prowadzący poszczególne nabory przez lidera oraz partnerów:
- WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 608 740 466 (zasięg całe województwo)
- Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – 661 718 462 ( powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński)
- Rejonowe WOPR w Toruniu – 601 649 959 – miasto Toruń (powiat Toruński)
- Lipnowskie WOPR w Lipnie – 535 259 817 – powiat lipnowski
- Włocławskie WOPR – 665 848 264 miasto Włocławek oraz powiat włocławski
- Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – 660 412 240 powiat bydgoski
- Wdeckie WOPR w Tleniu – 605 982 429 powiat świecki
Już w połowie czerwca startuje sezon letni, a wraz z nim wzmożona praca ratowników wodnych. Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych. O szczegółach będziemy informować.
(red.)
Toruń Urząd Marszałkowski