POCZET PAPIEŻY wystawa prac CZESŁAWA FRYDY

Estimated read time 2 min read

Pan Czesław jest niezwykle aktywnym mieszkańcem Tucholi. Często bierze udział w przeróżnych spotkaniach kulturalnych z ciekawymi ludźmi, których obdarowuje swoimi pracami. Czym się zajmuje? Pirografią.

Czym jest pirografia?
Sam twórca mówi, że pirografia to technika wykonania dzieł ogniem, po chwili dodaje, że rozgrzanym grotem i rzeczywiście, aby wykonać dzieło potrzeba narzędzi, które teraz można już kupić bez większych trudów. Kiedyś pirografy wykonywało się własnoręcznie, sięgając po technikę wyjętą prosto z procesu lutowania.  Sama nazwa pirograf wzięła się z połączenia dwóch słów greckich pyt – ogień i graphos (napis, znak).
Rozgrzany do czerwoności grot staje się świetnym narzędziem do tworzenia w takich materiałach, jak drewno, skóra. Autor swoje dzieła tworzy używając sklejki, która w pirografii świetnie się sprawdza.
Wydaje się, że SP w Gostycynie jest idealnym miejscem do wyeksponowania części praca autora, który w swoim dorobku ma ogromną kolekcję poświęconą papieżom w tym postaci polskiego papieża. Pamiętajmy o tym, że wspomniana ma swojego patrona i jest nim właśnie Jan Paweł II.
Ekspozycję przygotowano w szkolnej świetlicy, która zapewnia świetne warunki w tym ten najważniejszy w postaci dobrego światła. Oczywiście, oficjalne otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie w szkolnym korytarzu i właśnie tam odbyło się wprowadzenie.
Były kwiaty, gratulacje, drobne upominki oraz chwila na przemowy: gospodarza obiektu, pana dyrektora Marka Sassa, autora wystawy, pana Czesława Frydę oraz zaproszonych gości. Całość uświetnił występ chóru, który zaśpiewał tak ukochaną przez Naszego Papieża „BARKĘ”.


(red.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza