Marszałek województwa przewodniczącym Komisji NAT

Estimated read time 4 min read

Sukces marszałka i regionu w Brukseli! Gospodarz województwa został wybrany przewodniczącym Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów. To potwierdzenie rosnącej roli naszego regionu na arenie europejskiej, szczególnie w kwestiach związanych z ochroną środowiska i rozwojem obszarów wiejskich.  Powierzenie jednogłośnie marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu funkcji przewodniczącego komisji to wyraz zaufania ale przede wszystkim docenienie dotychczasowej pracy w komisji nad opiniami związanymi z rozwojem obszarów wiejskich, bezpieczeństwem żywnościowym i przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. Jest to najwyższa nominacja przedstawiciela naszego kraju w Komitecie Regionów.

– Czuję się zaszczycony i dziękuję za zaufanie. Liczę na owocną współpracę, państwa wsparcie i zaangażowanie. To ogromna odpowiedzialność, ale też okazja do wspólnego kształtowania przyszłości rolnictwa, obszarów wiejskich, zasobów naturalnych w UE

– powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wystąpienia po wyborze.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że jego priorytetem będzie dalsze wspieranie interesów naszego województwa i wzmacnianie roli regionów w decydowaniu o przyszłych kierunkach polityki UE, a także wspieranie lokalnych inicjatyw zrównoważonego rozwoju, które mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców.

Komisja NAT nowej kadencji będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE oraz programowania polityki spójności po 2027 roku.  Komisja NAT skupia ponad 100 burmistrzów, radnych i przewodniczących regionów i zajmuje się szerokim zakresem zagadnień związanych z rozwojem obszarów wiejskich, zdrowiem, rolnictwem, leśnictwem, rybołówstwem, ochroną ludności i konsumentów oraz turystyką. NAT jest jedną z merytorycznych komisji roboczych Komitetu Regionów, który jest ważnym gremium doradczym w strukturach Unii Europejskiej, określanym jako głos regionów w Brukseli. Zasiada w niej ponad stu samorządowców ze wszystkich dwudziestu siedmiu państw Wspólnoty. Prace NAT dotyczą m.in. spraw związanych z rozwojem obszarów wiejskich i rolnictwem oraz ochroną konsumentów i zdrowiem. W obecnej kadencji skupiają się one przede wszystkim na tak zwanej agendzie wiejskiej dla Europy i zdrowiu publicznym.

Dotychczas jako członek Komisji NAT marszałek Piotr Całbecki pracował nad opiniami związanymi z rozwojem obszarów wiejskich, bezpieczeństwem żywnościowym i przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. W 2023 roku w Toruniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) oraz konferencja na temat kryzysu żywnościowego. Na zaproszenie gospodarza województwa do Kujawsko-Pomorskiego przybyli wówczas członkowie Parlamentu Europejskiego, eksperci Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz reprezentanci świata nauki i organizacji pozarządowych. 

Pierwsza sesja plenarna nowej kadencji Komitetu Regionów

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył także w sesji plenarnej, która zainaugurowała 8. kadencję Europejskiego Komitetu Regionów (KR). W programie spotkań znalazły się m.in. debata z udziałem António Costy, przewodniczącego Rady Europejskiej na temat znaczenia współpracy władz lokalnych i regionalnych w rozwoju Unii Europejskiej oraz debata o roli władz lokalnych w centrum odnowionej polityki spójności, prowadzona przez Raffaela Fitto, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. spójności i reform. Omówione zostały także wyzwania związane z kryzysem mieszkaniowym oraz znaczenie wspierania rozwoju obszarów wiejskich w UE po 2027 roku. Drugiego dnia sesji  kluczowym punktem było wybranie nowego przewodniczącego i pierwszego wiceprzewodniczącego. Przewodniczącą KR została wybrana Kata Tüttő, zastępczyni burmistrza Budapesztu, pierwszym wiceprzewodniczącym został Juan Manuel Moreno Bonilla, przewodniczący hiszpańskiej Andaluzji.

Sesję plenarną uświetniła uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza. Laureatem nagrody – za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny – został Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, przedstawicieli Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.


(red.)

Mat. partnera.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza