Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski reprezentował samorząd województwa podczas odbywających się dziś (28 sierpnia) w Bydgoszczy uroczystości Święta Lotnictwa. W bydgoskich obchodach, zorganizowanych przez 22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania, uczestniczyli przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych oraz środowisk kombatanckich naszego regionu, a także reprezentacje regionalnych i lokalnych władz i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
– Gospodarzem dzisiejszej uroczystości jest jednostka, do której zadań należy koordynowanie obrony przeciwlotniczej, działań sił powietrznych i wojsk radiotechnicznych oraz nadzór przestrzeni powietrznej. Wiemy, jak wiele zależy od profesjonalizmu pracujących tu żołnierzy i pracowników cywilnych. Napaść Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna uświadamiają nam, jak ważna dla bezpieczeństwa kraju jest ta służba – podkreślił w wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Całej społeczności lotniczej z okazji Święta Lotnictwa Polskiego życzę sukcesów i satysfakcji.
Uroczysty apel – z ceremoniałem wojskowym, udziałem pocztów sztandarowych i ceremonią złożenia wieńców – rozpoczął się w samo południe pod pomnikiem Lotników na bydgoskim Błoniu, po porannej uroczystej mszy w kościele garnizonowym.
Polskie tradycje lotnicze sięgają w Bydgoszczy 1920 roku, kiedy odrodzone państwo polskie budowało armię i jej siły powietrzne. Bydgoszcz była od początku prężnym ośrodkiem szkolenia lotniczego – tu mieściły się pierwsze szkoły pilotów i podoficerów lotnictwa, na bazie których w latach 30. XX wieku powstało Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 2. Bydgoski garnizon pozostał ważnym ośrodkiem związanym z lotnictwem także po II wojnie światowej. Poza 22. Ośrodkiem Dowodzenia i Naprowadzania, jednym z dwóch takich ośrodków podporządkowanych bezpośrednio dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, obecnie w rejonie miasta stacjonują też Polowe Zakłady Lotnicze oraz Szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia.
(red.)
Mat. partnera
Fot. wnętrze kabiny pilotów Mariusz R.Fryckowski