Już wkrótce czeka nas parkingowa rewolucja, dotyczy ona wielu tucholskich ulic. W tej chwili i aż do początków maja, płatne dotychczas strefy parkowania stały się darmowe, taka decyzję podjął burmistrz i jest ona trafioną. Co wydarzy się później, kiedy okres przejściowy się zakończy?
Materiał inspirowany pytaniami mieszkańca Tucholi – pana Marka.
****
Przypomnijmy temat, który na elektronicznych łamach TOKiS – PRESS TV był już wielokrotnie poruszany. Płatne strefy parkowania powstają po to, aby każdy miał okazję zaparkowania swojego pojazdu w zależności od potrzeb. Dotyczy to zarówno mieszkańców jak i gości odwiedzających Tucholę. W ten prosty sposób miasto uniknie ciągnącego się od wielu lat blokowania miejsc parkingowych przez osoby, które swoje pojazdy ustawiają w tym samym miejscu przez większość dnia. Tak np. przed pandemią działo się np. przy ulicy Nowodworskiego, na parkingu sąsiadującym z pasażem handlowym. Podobnie bywało też i w innych miejscach.
Gdzie zapłacimy myto?
Przy:
- Placu Wolności
- Sępoleńskiej
- Ks. Kreffta, Szkolnej
- Plac Zamkowym
- Zamkowej
- Gabrychów
- Staromiejskiej
- Starofarnej
- Rzeźnickiej
- Chojnickiej
- Okrężnej
- Spichlerznej
- Górnej
- Ks. Wryczy
- Murowej
- Tylnej
- Krótkiej
- Rycerskiej
- Rynkowej
- Studziennej
- Podgórnej
- Nowodworskiego
- Garbary
- St.Saganowskiego
- Świeckiej (do skrzyżowania z ul. Pocztową)
- Dworcowej
- Pocztowej
Dodatkowo w okolicach Starostwa Powiatowego pojawią się szlabany, tym samym wjazd na ten teren będzie ograniczony.
Ile zapłacimy?
Stawki nie są wysokie, o taki stan bardzo starał się Burmistrz Tucholi.
Ustalono, że przy wymienionych ulicach obowiązek ołat będzie się utrzymywał w godzinach pomiędzy 9:00, a 17-stą, od poniedziałku do piątku, czyli tak samo, jak dzieje się to zwykle w innych miastach i tutaj zaskoczenia nie ma, a jest nawet lepiej. Władze miasta wykonały też doskonały ruch, polegający na tym, że nie będzie stref parkowania w których obowiązywać będą różne stawki. Przykładowo, identyczne opłaty będą obowiązywały zarówno w strefie staromiejskiej jak i np. przy ulicy Świeckiej.
Zróżnicowanie opłat uzależnione będzie od czasu parkowania pojazdu przez kierowcę.
- 1-dna złotówka za 30 minut
- 2zł za godzinę
- 2,40 za kolejną godzinę
- 2,80 za trzecią godzinę .
Ważna informacją jest też ta, gdzie mowa jest abonamentach. Oznacza to, że mieszkańcy Tucholi będą mieli możliwość wykupienia abonamentu i parkowania pojazdu w miejscu, które wybiorą.
Abonament miesięczny będzie kosztem 30 złotych.
Jeżeli ktoś będzie chciał wykupić abonament na pół roku, musi w budżecie uwzględnić wydatek 150 zotych, a na rok 270 złotych.
Kto będzie egzekwował nowe zmiany?
To bardzo ważna informacja, ponieważ dokonano już wyboru firmy, która w razie naszej „wpadki” wyegzekwuje grzywnę. I ten wybór nie do końca może się podobać, ponieważ będziemy mieli do czynienia z korporacją obcą, ściślej amerykańską.
Cóż to za firma?
Jej nazwa jest dość skomplikowana i brzmi: Apcoa Parking Polska. Niech jednak nie zmyli nas dopisek „Polska”, prześwietlamy ją dla Państwa tutaj i teraz.
APCOA PARKING jest liderem na europejskim rynku parkingowym od prawie 50 lat. Rozpoczęła swoją działalność w Niemczech i Austrii w 1970 roku jako spółka zależna Airport Parking Corporation of America (APCOA). Organizacja ta została założona w Ohio w 1947 roku i została przejęta przez ITT Corporation w 1966 roku.
Od momentu powstania APCOA PARKING rozrosła się i obsługuje 13 krajów europejskich, wchodząc na kluczowe rynki, takie jak Wielka Brytania (1981), Włochy (1985), Holandia (1989), Polska (1998) i Belgia (1998). Poprzez przejęcie grupy EuroPark w 1999 roku, firma zbudowała obecność w Norwegii, Szwecji i Danii, podczas gdy inne znaczące przejęcia to Rhein-Main-Parkgaragen (Niemcy) w 1997 roku, IPI Antwerpen (Belgia) w 1998 roku, First Management Group (Wielka Brytania) w 2000 r. Perpetum Parking (Szwecja), Interpark (Norwegia) i Mobile-for NV (Belgia), wszystkie w 2006 r. W XXI wieku rozpoczął działalność w Szwajcarii (2005), Irlandii (2007) i Luksemburgu (2018).
W całej swojej historii APCOA PARKING rozwijał się organicznie dzięki partnerstwu sektora publicznego i prywatnego, ale także poprzez przejęcia. Obecnie zarządza ponad 1,4 mln powierzchni w ponad 9 000 lokalizacji w całej Europie. Firma intensywnie inwestuje w innowacje, aby stymulować dalszą ekspansję i realizować swoją wizję łączenia parkowania i mobilności.
Mówiąc krótko, mamy do czynienia z molochem z którym wszelkie polemiki będą trudne, ale…, korzystajmy z naszych, polskich praw!
Pochodzenie firmy już znamy, teraz sprawdźmy placówkę w Polsce, niech opowie o sobie sama…
APCOA Parking Polska zarządza infrastrukturą parkingową w miastach: parkingami i strefami płatnego parkowania, a także jest operatorem parkingów przy szpitalach, biurowcach, hotelach i centrach handlowych.
Przewidując wszelkie polemiki, my również zastanawiamy się nad tym, dlaczego tucholski magistrat nie otrzymał korzystnej propozycji od którejś z polskich firm? A może takich zwyczajnie nie ma, a jeżeli są to zbyt kosztowne dla miejskiej kasy? O to warto zapytać radnych miejskich.
Podsumowując, mamy na terenie miasta już dwie firmy, których priorytetem jest przejmowanie parkingów, niestety, w każdym z tych przypadków mamy do czynienia z obcym kapitałem i warto o tym pamiętać, ponieważ podobne sytuacje dotyczą elektrowni, wodociągów, a nawet zasobów wody pitnej, usług pocztowych, telefonii i wielu innych kluczowych dla istnienia państwa sektorów! Dobra zmiana? Niestety, nie…
Uprzywilejowani?
Są tacy, ale ich lista powinna zostać skorygowana.
W założeniach zwolnione z opłat będą pojazdy służb miejskich, służb technicznych, pojazdy osób niepełnosprawnych, dostawcy towarów – w trakcie rozładunku, taksówkarze w oczekiwaniu na pasażera bądź w trakcie rozliczania się z nim.
Kompletnie zapomniano o mediach, które wielokrotnie w ciągu dnia muszą gdzieś zaparkować, aby móc wykonać swoją pracę ( kilogramy sprzętu), zapomniano również o wyznaczeniu miejsc parkingowych dla autokarów. Zakładamy, że takie miejsca znajdą się w okolicach dworca PKP, ale to tylko spekulacje.
Poddajemy pod przemyślenia.
(mrf.)
Źródła:
apcoa.pl
apcoa.com