Po debacie nad raportem o stanie województwa oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu za ubiegły rok sejmik udzielił dziś (24 maja) wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa.
Przed głosowaniem nad wotum zaufania i poprzedzającą je debatą raport o stanie województwa przedstawił marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii i większość działań marszałkowskiej administracji musiała zostać podporządkowana związanym z nią koniecznościom. – Jako uzupełnienie interwencyjnych działań rządowych stworzyliśmy własny pakiet antykryzysowy, co było możliwe dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a Komisja Europejska szybko zatwierdziła w nim zmiany. Pakiet – 910 milionów złotych przeznaczone na interwencję w służbie zdrowia, gospodarce i sferze wsparcia społecznego – przyniósł pozytywne skutki, także dla planowania naszej przyszłości – mówił gospodarz województwa.
- Raport o stanie województwa 2020
- Zobacz Marszałkowski pakiet antykryzysowy: pożyczki płynnościowe w zasięgu ręki
Sprawozdanie z wykonania budżetu 2020 (z analizą sytuacji finansowej wojewódzkich osób prawnych, sprawozdaniem finansowym województwa oraz informacją o stanie mienia województwa na koniec ubiegłego roku) przedstawił skarbnik województwa Paweł Adamczyk. W swoim wystąpieniu stwierdził, że zrównoważony wynik budżetowy jest efektem przede wszystkim znacznie większych niż zakładano wpływów z podatków od firm. To dobry prognostyk dla gospodarki regionu i naszych możliwości rozwojowych. Sejmikowa Komisja Rewizyjna – uwzględniając opinie pozostałych komisji stałych sejmiku i opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej – rekomendowała sejmikowi przyjęcie absolutorium.
Sprawozdanie z wykonania budżetu województwa 2020 (prezentacja skarbnika województwa)
W drugiej części obrad sejmik przyjął raporty z realizacji Kujawsko-Pomorskiego Programu Wspierania Rodziny 2014–2022 i wojewódzkiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie; zaakceptował też finansowanie projektów w ramach programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa, a także pomoc finansową na budowę przyszkolnych sal gimnastycznych dla trzech wiejskich gmin – Brzuze w powiecie rypińskim, Kowal w powiecie włocławskim i Grudziądz.
„Jako część wielkiego ruchu Solidarności walczyli o prawa człowieka, wolność słowa, a ostatecznie o niepodległość Polski. (…) Oddajemy im hołd jako bohaterom walki o wolność naszego kraju” – czytamy w przyjętym dziś przez radnych stanowisku, którym w czterdziestą rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność uczczono działaczy związku.
Kancelaria Sejmiku
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego