A kto się z tym stwierdzeniem nie zgodzi wezwiemy na ubitą ziemię na pojedynek na argumenty!
Tych za wspomnianą gminą jest tak wiele, że w powietrze uniosły się wszystkie nasze drony, aby pokazać najpiękniejsze ujęcia oczywistego. Skoro rzepak to doskonały olej, znakomite „paliwko” i miodek, który pracowite pszczółki już wytwarzają. Sąsiedztwo pól rzepaku docenili bartnicy i swoje ule stawiają dyskretnie tak, aby przechwycić źródło pożytku, wszak w tej gminie istnieje wioska tematyczna – MIODOWA.
Drony ciężko pracowały w trzech miejscach przyjaznej gminy, mianowicie: okolicach Pruszcza, Kamienicy i oczywiście Gostycyna, gdzie już wkrótce rozpocznie się remont drogi pomiędzy Wielkim Mędromierzem, a Gostycynem właśnie.
Żółty kolor zdominuje ten materiał, choć nie tylko…
- ma 10 krotnie wyższą zawartość Omega-3 niż oliwa z oliwek,
- ma wyższą zawartość NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) niż oliwa z oliwek,
- ma niższą niż oliwa z oliwek zawartość kwasów nasyconych; de facto ma najniższą spośród popularnych tłuszczów roślinnych,
- ma wyższą zawartość steroli niż oliwa z oliwek,
- ma wysoką zawartość, podobnie do oliwy z oliwek, kwasu oleinowego – Omega-9,
- jest naturalnym źródłem witamin prowitaminy A, E, i K, których zawiera więcej niż oliwa.
Taki skład i zawartość witamin w oleju rzepakowym decyduje o jego walorach żywieniowych. Kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 zawarte w oleju rzepakowym pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu i utrzymywać właściwe wartości ciśnienia tętniczego. To jak wiadomo istotny element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto kwas linolenowy z grupy Omega-3 sprzyja rozwojowi mózgu i redukuje stany zapalne. Dlatego olej rzepakowy można polecić osobom w każdym wieku – dzieciom od 6 miesiąca życia, młodzieży w okresie adolescencji, kobietom w ciąży, osobom starszym.
(red.)
Na pdst. dobretluszcze.pl