Wizyta w gospodarstwie rolnym

Estimated read time 2 min read

Zakończyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów. Na dwa dni samorządowa stolica Kujaw i Pomorza stała się miejscem ważnej europejskiej debaty przede wszystkim na temat rolnictwa i rynków produktów żywnościowych. Wczoraj (2 czerwca) w podtoruńskim Kowrozie wizytowali sygnatariusze Deklaracji Weneckiej oraz członkowie Komitetu Regionów.

– Europa, jeśli chce się rozwijać, musi stawiać na fundamenty. Kiedyś postawiła na wspólny rynek węgla i stali, dzisiaj musi postawić na wspólny rynek rolny – podczas wywiadu mówił marszałek Piotr Całbecki.

Na miejscu goście wizytowali duże gospodarstwo rodzinne, poznali też zasady jego funkcjonowania, opłacalność i trudności. Ciekawą częścią wizyty  była rozmowa, z odbywającymi lekcje terenowe w gospodarstwie, studentami III roku rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Nawiązała się ciekawa dyskusja, a przyszli rolnicy przedstawili europejskim ekspertom swoje obawy związane z przyszłością małych polskich gospodarstw oraz wątpliwościami związanymi z nowymi systemowymi rozwiązaniami Unii Europejskiej związanymi z produkcją żywności oraz hodowlą zwierząt.

Jednym z tematów toruńskiego posiedzenia były kwestie  odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz podejmowane lokalnie działania odpowiadające na związane z nimi wyzwania. W podtoruńskiej wsi Kowróz (gmina Łysomice), na wizycie studyjnej w Zakładzie Produkcji Rolnej, spotkali się sygnatariusze Deklaracji Weneckiej oraz członkowie Komitetu Regionów. W praktyce pokazano członkom komisji, jakie zmiany zaszły w uprawie ziemi w naszym kraju w ciągu ostatnich lat.


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza