19 października 2020

Wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa

2 min read

Podczas wczorajszego (27 maja) posiedzenia sejmik zatwierdził sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za ubiegły rok oraz udzielił wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa. Marszałek Piotr Całbecki przedstawił raport o stanie województwa – przygotowany po raz pierwszy dokument wprowadzony ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o samorządzie województwa.

 

 

Sejmik zapoznał się z informacją na temat studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej Bydgoszcz – Solec Kujawski, w kontekście terminala multimodalnego – węzła logistycznego Bydgoszcz. Wybudowanie platformy multimodalnej Bydgoszcz – Solec Kujawski, która będzie stanowić tzw. port zapleczowy dla morskich portów w Gdańsku i Gdyni,  staje się coraz pilniejsze, gdyż z roku na rok wzrasta liczba kontenerów przeładowywanych w tych portach. Za kilka lat może się okazać, że nie będzie już możliwości wywiezienia wszystkich ładunków transportem kolejowym i drogowym.

Radni zapoznali się także ze sprawozdaniem z realizacji rocznego i wieloletniego programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi za rok 2018. Sejmik przyjął przygotowane przez zarząd województwa uchwały dotyczące regulaminów przyznawania stypendiów w ramach projektów Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza, Prymus Pomorza i Kujaw oraz Humaniści na Start! Stypendia dla najbardziej uzdolnionych uczniów są dla nich nagrodą i motywacją do nauki i rozwoju. Stanowią też wsparcie finansowe dla rodzin uczniów.

Sejmik zatwierdził darowiznę nieruchomości na rzecz gminy Nakło nad Notecią. Budynek położony przy ulicy Długiej 35 w Nakle nad Notecią był wykorzystywany wcześniej przez Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Po likwidacji K-PZMiUW zarząd województwa postanowił przekazać nieruchomość lokalnemu samorządowi z przeznaczeniem na archiwum gminne. Radni przyjęli pakiet uchwał dotyczących obszarów chronionego krajobrazu.

Gośćmy sesji byli przedstawiciele szkół, których uczniowie najlepiej wypadli w tym roku w konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym. Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober podsumował tegoroczną edycję konkursu i wręczył nagrody. Nagrodzone placówki to Zespół Szkół im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dobrzejewicach,  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu i Zespół Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie.

 


Kancelaria Sejmiku

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook