Dbaj o swoje zdrowie, zrób kolonoskopię!

Estimated read time 2 min read

Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Wolne miejsca są jeszcze w placówkach medycznych w Brodnicy, Bydgoszczy, Świeciu i Tucholi.

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu mieszkańcom regionu – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby pracujące lub pozostające bez pracy z przyczyn zdrowotnych w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Wolnymi miejscami na badania dysponuje czterech realizatorów:

  • Nowy Szpital Sp. z o. o. w Świeciu – zgłaszać mogą się osoby zamieszkujące powiaty świecki, tucholski, chełmiński, wąbrzeski, nakielski i sępoleński;
  • Centrum Medyczne Ikar w Bydgoszczy,
  • Novamed Sp. z o. o. w Brodnicy,
  • Szpital Tucholski Sp. z o.o.

W przypadku rejestracji do placówek w Bydgoszczy, Brodnicy i Tucholi pierwszeństwo mają mieszkańcy powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, żnińskiego i miasta Włocławek.

Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji (w załączniku)

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W tym roku kontynuowane są także szczepienia przeciwko pneumokokom wśród dorosłych, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej i program zapobiegania upadkom dla seniorów.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza