Czarodziej dłuta – Jan Czupryniak ( filmowa premiera)

Estimated read time 2 min read

To ciekawe zjawisko, na terenie naszego powiatu mamy mnóstwo aktywnie działających artystów specjalności wszelakich. Tworzą one / oni niepowtarzalne dzieła, z których część jest eksponowana, reszta niestety trafia do szuflad, komód i piwnic. Najgorsze jest w tym to, że prawie w ogóle nie znamy tych ludzi, a tym bardziej ich dzieł. Do sfery społecznej przebija się zaledwie garstka. Tak dalej być nie może i nie będzie.

Wszystko dzięki pomysłowi Starosty Powiatowego, pana  Michała Mroza, który w miarę możliwości, chce to zjawisko zmienić, odwrócić. Dlatego właśnie pojawia się cykl programów, który spopularyzuje artystów i sztukę. To praca na lata.

Dzisiaj obejrzymy pierwszą część filmu poświęconego postaci wyjątkowej, panu Janowi Czupryniakowi.

Twórca ludowy, całe życie związany z Tucholą, rzeźbi „od zawsze”. Artysta znany w Polsce i na świecie. Jego prace można podziwiać nie tylko w Czechach, na Słowacji, w Austrii i w Szwecji, ale też w USA, Meksyku i Australii. Lokalnie wystawiane są one m.in. w Adamkowie, Trzebcinach, Okiersku czy w Zdrojach. Oprócz pracy twórczej, organizował plenery rzeźbiarskie, reprezentował nasz kraj i region na plenerach w kraju i za granicą, prowadził warsztaty z dziećmi i młodzieżą.
Wielokrotnie nagradzany. Pierwszą nagrodę otrzymał już w wieku 11 lat, jego rzeźba reprezentowała nasz kraj na konkursie w Japonii. Od 1992 r., po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wielokrotnie nagradzany przez Strażaków. Za swoje osiągnięcia uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.


(red.)

Jarosław Iwicki, Starostwo Powiatowe w Tucholi
Starostwo Powiatowe w Tucholi
Muzeum Borów Tucholskich

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza