NARODOWE CZYTANIE 2021

Estimated read time 2 min read

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Narodowe czytanie w Tucholi odbyło się w słynnej tawernie nad Glęboczkiem. W czytaniu udział wzięły osoby powszechnie znane  w naszym miasteczku. Ponieważ książka G. Zapolskiej pełna jest dialogów kobiecych, to w te role musieli się wcielić… mężczyźni. Co z tego wyszło? Obejrzymy już za chwilę we fragmentach, które wybraliśmy. Oczywiście całość materiału trafiła do archiwum, a jego emisję już wkrótce zapowiemy.

Specjalne podziękowania otrzymał właściciel tawerny, a moc sprawczą nad wydarzeniem miała nasza MBP.


(red.)

Fragment opracowania prezydent.pl

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza