0 3 min 2 lata

Z inicjatywy władz gminy Gostycyn powstała publiczna stacja ładowania pojazdów energią elektryczną. Została zlokalizowana w pobliżu urzędu gminy i budynków wielorodzinnych przy parkingu na ulicy Słonecznej 4 /obok Wigor/w Gostycynie.

Koszt budowy przez firmę ENEA SERWIS wyniósł 30 496,62 zł. Co ważne, Gmina Gostycyn nie poniosła kosztów związanych z postawieniem punktu do ładowania. Skorzystała z dotacji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Za to trafiliśmy na mapę miejsc, gdzie można zatrzymać się i doładować baterię w aucie elektrycznym. Usługa ładowania samochodów elektrycznych jest odpłatna. Za 1 kWh zapłacimy złotówkę i dziewięćdziesiąt groszy (1,90zł).

Liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych instalowanych w całym kraju stale wzrasta, ponieważ kolejni operatorzy oraz koncerny paliwowe i energetyczne, chcąc sprostać rynkowym trendom i przepisom ustawy o elektromobilności, planują i budują coraz to nowe stacje ładowania w strefach sieci drogowej. Podobnie postępują lokalni samorządowcy, którzy robią to z zamiarem przyciągnięcia jak największej liczby turystów do swoich gmin oraz do miejscowych atrakcji. Ponadto po 2035 r. w europejskich salonach mają być sprzedawane wyłącznie pojazdy zeroemisyjne, czyli elektryczne czerpiące energię z akumulatora (BEV) czy wykorzystujące wodór do produkcji prądu przez ogniwa paliwowe (FCEV). Do takich zmian dąży Komisja Europejska, którą pod tym względem popiera Parlament Europejski. Oznacza to przyśpieszenie transformacji sektora transportu – rozwój infrastruktury i dalszy wzrost sprzedaży elektrycznych aut. Choć i bez tego zainteresowanie elektromobilnością w Polsce wyraźnie przyspieszyło.

Myślę, że z czasem mieszkańcy naszej gminy będą coraz częściej decydować się na zakup  samochodów elektrycznych, bo już dziś mogą je wygodnie naładować w uruchomionym właśnie punkcie – zaznacza wójt Ireneusz Kucharski.

Zachętą do wymiany spalinowych aut na elektryki jest możliwość uzyskania rządowej dotacji. Przełomem okazał się wprowadzony w 2021 r. program „Mój elektryk”, który obniża koszt zakupu, co ma znaczenie zwłaszcza teraz w obliczu rosnących cen na rynku motoryzacyjnym, inflacji oraz wzrostu stóp procentowych wpływających na wysokość rat leasingu. Dzięki programowi „Mój elektryk”, osoby fizyczne mogą liczyć na dopłatę z państwowej kasy do zakupu na poziomie 18 750 zł. W przypadku firm jest to do 27 tys. zł w kategorii aut osobowych i do 70 tys. zł w grupie dostawczych.

_________________________
(red.)