„Nowe Obroty” – Kopernik przybiłby „piątkę”!

Estimated read time 4 min read

Noblistka Leymah Gbowee i odpowiedzialna za program astrobiologiczny amerykańskiej NASA dr Mary A. Voytek – dwie niezwykłe kobiety, których praca i zaangażowanie zmieniają świat – są gośćmi odbywającego się w weekend (16-18 lutego) w toruńskim Dworze Artusa festiwalu „Nowe Obroty”, który jest finałowym wydarzeniem Roku Mikołaja Kopernika. Festiwal współorganizuje samorząd województwa. Z dr Voytek spotkał się 16 lutego marszałek Piotr Całbecki, gościł również laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla w 2011 roku Leymah Gbowee.

Wydarzenia otworzył odbywający się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego porywający piątkowy koncert Leszka Możdżera. Charyzmatyczny kompozytor i pianista zagrał na stworzonym według jego pomysłu fortepianie dekafonicznym (dziesięć zamiast standardowych dwunastu dźwięków w oktawie), który jest pierwszym takim koncertowym instrumentem klawiszowym na świecie. Powstanie instrumentu jest efektem współpracy muzyka z zespołem matematyków i fizyków pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

Podczas wczorajszego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim dr Voytek rozmawiano m.in. na temat popularyzacji nauki – NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) ma tu znakomite know-how i znaczące sukcesy. Dziś (17 lutego) po południu amerykańska astrobiolożka będzie rozmawiać o swojej pracy w agencji z dr Pedro Russo z holenderskiego Leiden University. Tytuł jej wykładu: „Poszukiwanie życia we Wszechświecie”.

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2011 roku Leymah Gbowee jest aktywistką na rzecz praw kobiet i matką ośmiorga dzieci. Ruch kobiecy, któremu przewodziła, odegrał kluczową rolę w zakończeniu wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Jej dzisiejszy (17 lutego) wykład nosi tytuł “Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt”.Leymah Gbowee w towarzystwie marszałka Piotra Całbeckiego spotkała się dziś z dziennikarzami.

– Otwieramy rok odważnych kobiet w naszym województwie, tworzą ten region od wielu lat  – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Odważna kobieta to nie rewolucjonistka ,ale to osoba która zmienia świat na lepszy. Jest wiele zła na świecie, wiele zła w życiu społecznym, w naszej pracy,  w naszych domach i wielu innych obszarach. Kobiety chcą  i zmieniają  świat na lepsze i to nie kwestia walki płci. To jest kwestia walki dobra ze złem. Takich postaci jest wiele w naszej historii. A dziś gościmy osobę,  która  skupia wszystko to co jest pragnieniem ludzi wolnych, chcących żyć w pokoju, ale też poczucia godności bez względu na to kim jest jakie ma  przekonanie, światopogląd, wyznanie czy też jest osobom niewierząca . Liberia  to kraj który jeszcze niedawno był obszarem wojny. Wraz z przyjaciółkami, zjednała kobiety różnych wyznań, z różnych środowisk i wspólnie zatrzymały wojnę za co dostała pokojową nagrodę Nobla.

Panel z udziałem obu pań wpisuje się w ideę obchodzonego w naszym województwie Roku Kobiet Odważnych.

Związany z Uniwersytetem Harvarda amerykańsko-izraelski astrofizyk teoretyczny Avi Loeb, w świecie fizyki teoretycznej postać bardzo znacząca, będzie miał wykład na „Nowych Obrotach” w niedzielę (17 lutego). Tytuł: „Następna Rewolucja Kopernikańska”. Należy się spodziewać bardzo ciekawego wystąpienia – od koncepcji powstania pierwszych galaktyk poprzez fenomen czarnych dziur po możliwość nawiedzania naszego Systemu Słonecznego przez statki kosmiczne Obcych.

Więcej informacji i program (https://www.noweobroty.com/ )

***

____________________________________________________________________

TOKiS-PRESS TV NEWS nie do końca zgadza się z tezami, które pojawiły się w tym materiale.


(red.)

Mat. partnera.

Fot Szymon Ździebło.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza