Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

Estimated read time 2 min read

Jutro (7 czerwca) w Domu Polskim diecezji bydgoskiej odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, którą poprzedzi msza święta w intencji mieszkańców. Początek liturgii w katedrze bydgoskiej zaplanowano na godzinę 10.00. Transmisja sesji rozpocznie się 7 czerwca o godz. 11.30.

W tym roku sejmik województwa chce w sposób szczególny upamiętnić 25. rocznicę pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Kujawsko-Pomorskiego, zwrócić uwagę na jego duchowe i intelektualne dziedzictwo oraz podkreślić znaczenie wszystkich papieskich pielgrzymek dla odzyskania w naszym kraju pełni swobód obywatelskich i demokratycznych.

Podczas sesji po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Kopernikańska Fides et Ratio (Wiara i Rozum) ustanowiona przez marszałka województwa, którą otrzyma kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki. Nagroda przyznawana będzie ludziom nauki i kultury, którzy swoją działalnością i życiem realizują dewizę fides et ratio, czyli połączenia wiary z rozumem. Wiara i rozum to filary rozwoju, „dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Dopełnieniem uroczystości będzie wykład „Wiara i rozum w spotkaniu z Osobą”, który wygłosi Jego Eminencja kard. Grzegorz Ryś.

Sejmik województwa pragnie również wyrazić wdzięczność tym, którzy w 1999 roku przyczynili się do godnego przygotowania spotkania Ojca Świętego z mieszkańcami regionu i tłumnie przybyłymi wówczas do Bydgoszczy i Torunia wiernymi. Podczas sesji zostaną wręczone Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Wojciechowi Grochowskiemu i Romanowi Jasiakiewiczowi, którzy pełnili funkcje prezydentów Torunia i Bydgoszczy w czasie wizyty Papieża Polaka 7 czerwca 1999 r.

Uroczysta sesja sejmiku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Co roku odbywa się ona w jednym z trzech największych miast regionu, jako wyraz upamiętnienia pielgrzymek papieża Polaka do naszej małej ojczyzny. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się we Włocławku, a dwa lata temu w Toruniu.

 


(red.)

Mat. partnera

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza