0 4 min 3 lata

Od naszych przyjaciół z Wełpina (gm. Lubiewo) otrzymaliśmy informację, że we Wrocławiu odbył się niezwykły koncert ORKIESTRA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI we WROCŁAWIU. Owa niezwykłość polega na tym, że właśnie w tej orkiestrze jednym z muzyków jest pan Waldemar Tutaj, który gra na puzonie, mieszkaniec /Wełpin/ tej zacnej miejscowości. Doceniamy pracę policjantów i wiemy jak ciężką pełnią służbę z prostej przyczyny, jesteśmy blisko nich każdego dnia. Tym bardziej ten wspaniały, świąteczny koncert jest dla nas cenny. Zanim obejrzymy i wysłuchamy utworów w tym nieśmiertelnej ballady Leonarda Cohena /Alleluja/, poznajmy ten zespół bliżej.

We wrześniu 1974 roku przy Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu powstała orkiestra składająca się z funkcjonariuszy policji. Jej założycielem i kapelmistrzem do roku 2002 był podinsp. mgr Tadeusz Mroczek. Zaznaczyła ona swą obecność licznymi występami. Charakter imprez, w których uczestniczyła, którym towarzyszyła i które uświetniała jest imponująco różnorodny.
Do doniosłych momentów jej działalności należy z pewnością udział w Pielgrzymce Wojska i Policji (listopad 2000 r.), podczas której zaprezentowała się przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino.

Orkiestra prowadzi również działalność prewencyjno – edukacyjną organizując od 2002 r. koncerty dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a w roku 2009 była gospodarzem I Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Chórów Policyjnych. 1 lipca 2011 roku orkiestra uczestniczyła w otwarciu siedziby Europolu w Hadze na rozpoczęcie Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Ponadto występowała na wielu prestiżowych uroczystościach w kraju i poza jego granicami, takich jak: w roku 2012 i 2013 w centralnych obchodach Święta Policji w Warszawie, w lutym 2013 roku na festiwalu orkiestr wojskowych i policyjnych w Berlinie i kilku innych miastach niemieckich, w maju 2013 roku we Francji, a w czerwcu w Holandii. Ponadto orkiestra każdego roku uczestniczy w imprezach organizowanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Międzynarodowych Akademickich Mistrzostwach w Tańcu Towarzyskim organizowanych we Wrocławiu, a od dwóch lat w Kaliszu. Orkiestra występuje średnio ponad 120 razy w roku i każdy jej występ jest gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Wyrazem uznania dla jej działalności było przyznanie Orkiestrze w roku 1989 przez Ministra Spraw Wewnętrznych, nagrody I-go stopnia za całokształt działalności artystycznej. W 20-tą rocznicę powstania otrzymała ona od Ministra Kultury i Sztuki dyplom honorowy za aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, a w 1998 roku, Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz nagrodził ją medalem stulecia Salezjanów w Polsce. Z okazji obchodów jubileuszu 40-lecia swego istnienia orkiestra wydała płytę CD i przygotowuje się do zorganizowania koncertu jubileuszowego w drugiej połowie 2014 roku.

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest kom. Adam Witiw, a tambourmajorem asp. sztab. Marcin Świrski.


(red.)

Mat. nadesłane

dolnoslaska.policja.gov.pl