Jak wygląda organizacja pomocy humanitarnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego?

Estimated read time 3 min read

Bardzo duże znaczenie w obecnej sytuacji ma pomoc humanitarna, która kierowana jest w sposób zorganizowany do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

-Odruch dobroci Polaków, z czego jesteśmy znani, jest bardzo duży. Te wszystkie reakcje, zbiórki indywidualne poprzez portale społecznościowe, w miejscowościach mniejszych mają bardzo dużą skalę

– mówił podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zwracał uwagę, że przekazanie pomocy humanitarnej bezpośrednio na teren Ukrainy jest możliwe jedynie poprzez działania rządowe. – To jest w tej chwili nasze bardzo ważne zadanie i przygotowywaliśmy się do niego już od jakiegoś czasu – mówił.

Podkreślał dużą rolę samorządów w procesie organizowania pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy.

Samorządy są bardzo ważną częścią tego projektu. Celem jest skuteczne i bezpieczne dostarczenie pomocy tam, gdzie jej potrzeba. Nie da się dzisiaj wjechać na Ukrainę i zawieźć tej pomocy w miejsce, gdzie na przykład komuś się wydaje, że to jest potrzebne. Sytuacja na Ukrainie zmienia się z godziny na godzinę i te decyzje którędy można to przewieźć, jak – czy to są pociągi, czy to jest transport samochodami – są podejmowane właśnie w uzależnieni od sytuacji związanej z bezpieczeństwem dostaw

– powiedział.

 

 Jak wygląda organizacja pomocy humanitarnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego?

  • Powstaje jeden magazyn centralny w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Bydgoszczy, za który odpowiedzialny jest wojewoda przy wsparciu WOT i Państwowej Straży Pożarnej. Magazyn został udostępniony dzięki uprzejmości Prezydenta Bydgoszczy,
  • Do magazynu centralnego przy ul. Gdańskiej 187 zwożona jest pomoc humanitarna z punktów magazynowych utworzonych przez samorządy powiatowe i miejskie w województwie kujawsko-pomorskim. Dary są sortowane już na poziomie punktów samorządowych.
  • Przywiezione produkty są układane w kartony, palety oraz segregowane wg. rodzaju towaru tak, aby ta pomoc mogła być udzielona w sposób skuteczny i zorganizowany.
  • Miasto Bydgoszcz oprócz tego, że udostępniło na magazyn centralny Bydgoskie Centrum Wystawiennicze, tworzy jeszcze swój magazyn, do którego będzie zbierało dary, a następnie przewoziło do magazynu centralnego.
  • PSP oraz WOT transportuje posegregowane towary do magazynu centralnego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych między Warszawą a Lublinem. Tam te rzeczy będą zwożone, następnie znowu segregowane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i przewożone bezpiecznymi kanałami w potrzebne miejsca na Ukrainie.
  • W samorządach powołani są specjalni koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej
  • Za komunikację z samorządami i koordynatorami odpowiedzialnych jest dwóch dyrektorów z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

 

Chcesz pomóc?

Uruchomiliśmy specjalny adres e-mail pomocukrainie@bydgoszcz.uw.gov.pl dla osób, które chcą wesprzeć cudzoziemców przybywających z Ukrainy. Prosimy o kontakt również osoby, które chcą pomóc i mówią w języku ukraińskim.


(red.)

gov.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza