0 6 min 2 lata

Tak właściwie w nazwie należałoby dokonać zmiany, bo już nie ogólnopolski, a międzynarodowy dzięki jednemu z uczestników, który przyjechał aż z Kowna. Przyjęło się, że plener rozpoczyna się od wernisażu, który odbył się kilka dni temu w tucholskim TOK-u.

Wystawiono przepiękne prace znanych artystów, których gościmy w naszym powiecie od lat. Uczestnicy pleneru czerpią inspiracje z piękna przyrody otaczającej Ośrodek „Zielony Wiatr” w miejscowości Brda, gdzie stworzono im świetne warunki do pracy.

W tegorocznym plenerze uczestniczą:

1. Jan Wołek – komisarz pleneru. Polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek.

2. Krzysztof Zieliński – studia ukończył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni profesora Adama Smolany. Tworzy w drewnie lipowym, wykorzystując też m.in. kamień. Dzieła Krzysztofa Zielińskiego łączą cechy rzeźby i malarstwa – figury rzeźbiarskie pokryte są barwną polichromią.

3. Agnieszka Mitura – urodzona w 1970 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, następnie podjęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS  w  W 1997 roku obroniła dyplom z malarstwa. Od 2001 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W Kazimierzu Dolnym prowadzi swoją galerię.

4. Ula Dzwonik – w latach 1994-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1998 roku w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W 1999 roku rozpoczęła indywidualną pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 2006 roku bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych.

5. Ewa Pohlke – Urodziła się w Kętrzynie. Ukończyła studia dzienne na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk artystycznych oraz na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki.Obecnie pracuje w Pałacu Młodzieży w Olsztynie jako nauczycielka malarstwa.

6. Katarzyna Szurkowska – absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim, który ukończyła w 2002 roku, zdobywając dyplom z rysunku w pracowni profesora Zenona Polusa. Związana ze środowiskiem artystów zielonogórskich uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie przestrzenne.

7. Ita Haręza – urodziła się w 1984 roku w Giżycku. W 2011 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, z nagrodą Rektora za najlepszą Pracę dyplomową roku. W roku 2017 obroniła pracę doktorską na temat: Wygnanie z Raju w dyscyplinie sztuki piękne, pod kierunkiem prof. Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. 19 lipca 2019 roku, założyła autorską Galerię w Reszlu.

8. Marek Andała – urodzony w 1957 w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą gdzie prowadzi autorską galerię sztuki.

9. Waldemar J. Marszałek – malarz, grafik, rysownik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Koszalinie. Studiował w latach 1980–1985 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 r. w pracowni prof. Jerzego Krechowicza.

10. Dariusz Mlącki – polski artysta, malarz współczesny. W latach 1985-1989 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi, malarstwem, obiektami malarskimi, fotografią. Jest Jednym z najciekawszych malarzy średniego pokolenia w zakresie sztuki metafizycznej i duchowej.

11. Adam Romaniuk – urodził się w 1949 roku w Gliwicach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u doc. Gerarda Labusa. Od 1974 roku jest pedagogiem w katowickiej filii ASP w Krakowie – a obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową (litografia, serigrafia), grafikę komputerową, malarstwo, plakat. Zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką książkową.

12. Gintautas Vaicys – urodzony w Kownie. Absolwent wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. na Litwie, w Estonii, Finlandii, Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. W 1992 r. stypendysta miasta Lippe ( Niemcy), w 2005-2006 – stypendysta Ministerstwa Kultury (Litwa). Malarz i fotograf, organizator wystaw i plenerów malarskich, nauczyciel sztuki. Prezes Litewskiego Związku Artystów Plastyków (Oddział w Kownie).


(red.)

Na pdst. toktuchola.pl