OŚWIETLENIE ULICZNE NA TERENIE MIASTA I GMINY BĘDZIE CZĘŚCIOWO WYŁĄCZANE

Estimated read time 2 min read

W całej Polsce samorządy w poszukiwaniu budżetowych oszczędności ograniczają uliczne oświetlenie. Ten problem nie ominie Tucholi. Ograniczenia nie mają jednak znacząco wpływać na komfort życia mieszkańców.

Trudna sytuacja finansowa samorządów spowodowana nadzwyczajnymi okolicznościami takimi jak: kryzys gospodarczy, dwucyfrowa inflacja, wzrost cen towarów i usług oraz przede wszystkim nośników energii na niespotykaną od lat skalę sprawia, że tak jak wiele samorządów w kraju, także gmina Tuchola zmuszona jest do ograniczenia działania oświetlenia ulicznego.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego w ramach Świeckiej Grupy Zakupowej na „Dostawę energii elektrycznej dla potrzeb oświetlenia drogowego” cena netto za zużycie 1MWh wynosi 1.430,00 zł i jest wyższa o ponad 260% od stawki obowiązującej w roku bieżącym, tj. 389,20 zł.

„Zważywszy na wynik postępowania przetargowego zdecydowaliśmy się na wyłączanie na części ulic miasta oraz na terenie gminy niektórych opraw oświetlenia drogowego, w głównej mierze sodowych. Mając na względzie zapewnienie w jak największym stopniu bezpieczeństwa, nie zamierzamy wprowadzać całkowitego wyłączania oświetlenia w godzinach nocnych. Oświetlenie w centrum miasta oraz na ulicach charakteryzujących się największym ruchem pojazdów i pieszych ze względu na lokalizację wszelkich instytucji publicznych, placówek oświatowych, nie zostanie ograniczone. Na pozostałych ulicach i drogach gminnych zamierzamy ograniczać oświetlenie na co drugiej oprawie, z zachowaniem zasady utrzymania oświetlenia na skrzyżowaniach dróg, przy przejściach dla pieszych i instytucjach publicznych.

Ograniczenia zostaną wprowadzane stopniowo w najbliższych tygodniach. „Wierzymy, że nasi mieszkańcy przyjmą je ze zrozumieniem” – informuje burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.


(red.)

tuchola.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza