Honorowa Obywatelka Irena Santor

Estimated read time 3 min read

Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, urodzona w Papowie Biskupim ambasadorka naszego województwa, podczas środowej (26 kwietnia) uroczystej sesji sejmiku przyjęła tytuł Honorowej Obywatelki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wieczorem w Teatrze Horzycy odbył się benefis artystki. Fotoreportaż z benefisu

– „Śpiewa czysto, piękną frazą, z cudowną intonacją i muzykalnością, koloraturowym mezzosopranem – głosem porównywanym do najlepszych skrzypiec Stradivariusa” – tak, cytując Jerzego Waldorffa, mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki. – Jej twórczość towarzyszy historii życia naszych rodzin, spaja pokolenia budując ich wspólny świat wartości, dobra, miłości, prawdy i piękna. Pozwala marzyć i motywuje do realizacji marzeń. Uwalnia pokłady naszej, często skrywanej wrażliwości, otwiera na drugiego człowieka. Niech więc ten tytuł honorowej obywatelki naszego województwa jest wyrazem naszej wdzięczności za pani piękne życie. Za otuchę i wsparcie dla polskich kobiet w walce z chorobami onkologicznymi. Za rozsławianie Polski na świecie i promocję Kujaw i Pomorza. Za głoszenie pokoju i wsparcie naszego procesu integracji europejskiej. Za wszystkie dzieła społeczne i charytatywne. Za lata cudownej twórczości, owocującej setkami piosenek, teledysków, tysiącami koncertów, dziesiątkami płyt, realizacjami teatralnymi i telewizyjnymi. Za wzruszenia kilku pokoleń Polaków. Pani Ireno, w imieniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego proszę o przyjęcie przyznanej przez sejmik województwa najwyższej godności jaką może nadać – tytułu Honorowej Obywatelki Województwa. 

– [Irena Santor] osiągnęła właściwie wszystko jeśli chodzi o kulturę popularną. Jest osobowością, ambasadorką województwa kujawsko-pomorskiego, osobą zaangażowaną w działalność charytatywną, autorytetem w wielu dziedzinach. A przede wszystkim jest pierwszą damą polskiej piosenki – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami  przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

– To jest dla mnie dzień niezwykły. Spełniły się prorocze słowa mojej piosenki „powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg”. Cieszę się państwa pamięcią o mnie. Jestem szczęśliwa! –  dziękowała wyraźnie wzruszona gwiazda.

W uroczystym posiedzeniu sejmiku uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele władz rektorskich wyższych uczelni regionu, duchowni Kościoła katolickiego i toruńskiej parafii prawosławnej. Listy gratulacyjne przesłali arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej prof. Henryk Muszyński i pierwszy demokratycznie wybrany rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Stanisław Dembiński, obaj uhonorowani tytułami Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W benefisie, który prowadził Artur Andrus, wystąpili Krzysztof Cugowski, Katarzyna Groniec, Krzysztof Iwaneczko, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Grupa MoCarta, Włodzimierz Nahorny, Organek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Zoja Syguda i Małgorzata Walewska.

Irena Santor urodziła się w 1934 r., dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim. W latach 1951–1959 występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, potem rozpoczęła karierę solową, którą oficjalnie zakończyła w 2021 r. W 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi nadała jej tytuł doktora honoris causa. Jest również honorową obywatelką Warszawy, Solca Kujawskiego i gminy Papowo Biskupie.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza