0 3 min 10 miesięcy

27 czerwca br. członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi uczestniczyli w wycieczce studyjnej do Włocławka.

Zwiedzili Muzeum Historii Miasta i Muzeum Etnograficzne, w którym rozmawiali o kulturze Borowiaków Tucholskich, Kujawiaków i Borowiaków Kujawskich, czyli Kujawiakach Borowych. Zwiedzili również Bazylikę WNMP, okoliczny teren i najstarszą strefę miasta.

Muzeum Historii Włocławka zostało otwarte jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i w 1972 r., w połączonej przestrzeni trzech zabytkowych kamienic przy zbiegu Starego Rynku i ul. Szpichlernej we Włocławku. Posiada ekspozycje stałe, prezentujące historię Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL.

Muzeum Etnograficzne mieści się w kompleksie budynków z zabytkowym spichlerzem przy Bulwarach Marszałka J. Piłsudskiego 6. Wystawa stała to „Kultura ludowa Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” – przedstawia wieś z przełomu XIX/XX wieku i ukazuje nieistniejącą już kulturę ludową. Zachwyciła wystawa malowanych skrzyń oraz ekspozycja przedstawiająca życie codzienne i obrzędy doroczne na Kujawach. Podczas spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja dotycząca podobieństw i różnic kulturowych regionów Kujaw i Borów.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oczarowała swoim bogactwem. To gotycki kościół katedralny z 1340 – 1411 r. Ufundowany został przez biskupa Macieja z Gołańczy i w ciągu wieków wielokrotnie rozbudowywany. Znajdują się w nim najstarsze w Polsce witraże kościelne, ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu (1360 r.) oraz wiele unikalnych zabytków sakralnych. Katedra włocławska jest także jednym z najwyższych kościołów w Polsce.

Wycieczka pod każdym względem miała wymiar edukacyjny, poznawczy i wzbogacający o nowe doświadczenia.

Wyjazd został dofinansowany ze środków gminy Tuchola w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.


(red.)

tuchola.pl

Informacja: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi
Zdjęcia: Maria Ollick, Elżbieta Pieczka