Dni Borów Tucholskich i dwa jubileusze PIEKARNI – CUKIERNI LATZKE

Estimated read time 3 min read
Fot. dzięki uprzejmości p. Adama Wielewskiego. Nasz bohater w młodości, właśnie powstają pączki, produkt jedyny w swoim rodzaju. Jego receptura nie zmieniła się do dzisiaj.

W 1922 roku Jan Latzke założył piekarnię w Tucholi, któż by wtedy pomyślał, że w 2024 nadal będzie funkcjonowała. Obecnie Latzke to piekarnio-cukiernia produkująca wyroby z wysokiej jakości składników bez konserwantów, barwników czy sztucznych ulepszaczy. Oferta obejmuje produkty bazujące na tradycyjnych przepisach, są wśród nich bułki, chleby, rogale, chałki, paszteciki, drożdżówki, pączki, makowce, serniki i wiele innych. Piekarnia-Cukiernia Latzke mieści się pod adresem Ks. ppłk. Józefa Wryczy 20 i otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-18:00 i w sobotę od 6:00-13:00.[za orlycukiernictwa.pl]

 

Niesamowite miasteczko ma swojego niesamowitego rzemieślnika, którego produkty cieszą podniebienia nie tylko mieszkańców Tucholi, ale również gości odwiedzających to miejsce. Jest nim piekarnia z której po okolicznych uliczkach i stałych porach wypieku, unoszą się aromaty świeżego pieczywa. W piekarni funkcjonuje firmowy sklepik w którym na bieżąco można kupować to, co najlepsze. Wspaniały, gorący chleb prosto z pieca, chrupiące bułeczki, które w żaden sposób nie przypominają produktów marketowych, ciasta, których nie powstydzi się na stole mama, babcia, żona, a nawet kochanka(:)).

Właścicielem zakładu jest kolejny przedstawiciel rodziny Latzke, pan Piotr, człowiek niezwykle skromny i ciepły w kontakcie z innymi osobami. Wielokrotnie powtarza, że bez mieszkańców jego piekarnia by nie istniała i dziękuje wszystkim swoim klientom za to, że doceniają wysiłek załogi i licznie odwiedzają sklep po to, by zrobić w nim podstawowe zakupy.

Pan Piotr chętnie dzieli się z nami historią swojej rodziny, pokazuje zapiski, kartki z albumów, mówi o tym ilu uczniów wyszkolił. Wskazuje fragmenty książek, które opowiadają o firmie Latzkich. To niesamowita lekcja historii, którą trzeba utrwalić i przekazywać. Kluczem wszystkiego jest TRADYCJA.

Każdego roku o tej porze odbywa się największe święto miasta – Dni Borów Tucholskich. To trzy dni intensywnych chwil radości, zabawy i rozrywki, przypadają w weekend. W tym roku w harmonogramie obchodów ważne miejsce zajmuje właśnie wspomniana piekarnia, ponieważ jej właściciel obchodzi dwa jubileusze: 50-ciu lat pracy w zawodzie i 30-ści lat bycia mistrzem piekarnictwa. Imprezę nazwano niezwykle smacznie: „SŁODKI JUBILEUSZ„. Przed sklepem firmowym pojawi się specjalne miejsce, gdzie mieszkańcy otrzymają słodki prezent.

Pan Piotr serdecznie zaprasza wszystkich do siebie już w piątek od 13-stej. Odwiedzimy go tłumnie, a gratulacjom nie będzie końca.

Z naszej strony takim prezentem dla wszystkich stał się film, do obejrzenia którego wszystkich zapraszamy.


Mariusz R.Fryckowski

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza