Hołd bohaterom Monte Cassino

Estimated read time 2 min read

Oficjalna delegacja województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego wzięła w sobotę (18 maja) udział w głównych oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W tym jednym z najcięższych i najkrwawszych starć drugiej wojny światowej ważną rolę odegrali polscy żołnierze dowodzeni przez generała Władysława Andersa, którzy 18 maja 1944 po zaciętych walkach zdobyli wzgórze. W ceremonii na polskim cmentarzu wojennym u stóp Monte Cassino uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Oficjalne obchody rocznicowe, zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i polską ambasadę w Rzymie, rozpoczęły się w piątek (17 maja) i zakończą we wtorek (21 maja). Głównym punktem była sobotnia polowa msza święta na polskim cmentarzu wojennym połączona z apelem poległych i ceremonią złożenia kwiatów, w której wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i prezydent Włoch Sergio Mattarella, delegacje polskiego rządu i parlamentu z marszałkiem Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i polonijnych, a także ponad 2 tysiące harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego. Ceremonię poprzedziła premierowa projekcja filmu dokumentalnego Dominika Sierzputowskiego „Po zwycięstwie na Monte Cassino”, który powstał dzięki wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystościach na zaproszenie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Członkami oficjalnej delegacji samorządu województwa byli również radni Marek Gralik, Tadeusz Pogoda i Przemysław Sznajdrowski. Gospodarz województw spotkał się też pod Monte Cassino z 250-osobową grupą harcerzy z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.  

Wzgórze i klasztor Monte Cassino były w 1944 roku kluczowym elementem zbudowanego w latach 1943-1944 systemu niemieckich fortyfikacji we Włoszech (tzw. linii Gustawa), mającego uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, po niezwykle zaciętych i krwawych walkach, zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2 931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych.


(red.)

Mat. partnera.

Fot. Beata Krzemińska.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza