0 2 min 3 lata

To brzmi trochę jak sen, elektrownia? U nas? Jak to możliwe? Gm. Kęsowo ma sporo szczęścia, tym razem jego spore zasoby czas jakiś temu odnaleziono pod ziemią. Nasza redakcja była pierwszą w Polsce, która sfilmowała chwilę, gdy na powierzchnię ziemi popłynął gaz – słynną świeczkę. Nasza relacja przewinęła się przez telewizyjne stacje w tym również te komercyjne.

Jednak to nie koniec tej historii, bo właśnie doczekała się ciągu dalszego.

Na zlecenie spółki skarbu państwa Orlen Upstream dwa podmioty gospodarcze do końca 2021 roku zbudują w miejscowości Sicinki pod Kęsowem zakład produkcyjny, wytwarzający prąd z generatorów wprowadzanych w ruch z gazu ziemnego ze złóż Tuchola 3K i 4 K na terenie gminy Kęsowo.

To druga tego typu lokalna ekologiczna elektrownia na terenie Polski. W zakładzie pracować będzie około 10 inżynierów, w systemie całodobowym. Wyprodukowany prąd wtłaczany będzie kablem do Głównego Punktu Zasilania w Tucholi. Podatki z nowej inwestycji zasilą zarówno budżet samorządu gminnego, powiatowego jak i województwa.

Państwowa spółka prócz tego przedsięwzięcia strategicznego dla systemu energetycznego i zobowiązań redukcji przez Polskę poziomu CO2 do końca 2030 roku, będzie również partycypować w budowie części drogi gminnej, która powstanie na terenie miejscowości Sicinki. To najmniejsza wieś w kęsowskim samorządzie, licząca 19 mieszkańców.


(red.)