CCOP w Tleniu

Estimated read time 4 min read

W Tleniu (powiat świecki), gdzie powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego, nie ustają prace budowlane. Budynek jest już zadaszony, trwają prace wewnątrz. Montowane są między innymi instalacje multimedialne, umożliwiające zamontowanie systemów audiowizualnych w salach edukacyjnych i sali konferencyjnej. Nowoczesne wyposażenie będzie wykorzystywane między innymi w czasie warsztatów prezentujących unikalne zasoby kulturowe i przyrodnicze tego obszaru.

Bogactwo jezior i rzek, mnogość  gatunków zwierząt i roślin oraz powiązane z nimi elementy historii czynią Wdecki Park Krajobrazowy idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku. Lokalne zasoby kulturowe i przyrodnicze są niezwykle cenne. Rangę tego dziedzictwa doceniła również międzynarodowa kapituła UNESCO, zatwierdzając utworzenie Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki budowie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody (CCOP) Wdecki Park Krajobrazowy będzie mógł zaoferować odwiedzającym całoroczną ofertę turystyczno-szkoleniową i komfortowe warunki.  Kończy się montaż wewnętrznych instalacji grzewczych na pierwszych dwóch kondygnacjach, a na przełomie lipca i sierpnia zostanie wykonana instalacja na potrzeby wykorzystania ciepła ziemi do celów grzewczych. Źródłem ciepła będzie dziewięć odwiertów o głębokości do 100 metrów. W sanitariatach ekipa położyła już glazurę i przygotowała powierzchnię do montażu luster. W pozostałych pomieszczeniach nakładane są gładzie na ściany i sufity.  Na ukończeniu są także prace na zewnątrz budynku  przy elewacji, gdzie pozostały jedynie do zamontowania elementy wykończeniowe wokół drzwi. Po położeniu dachówki ceramicznej obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku.  Prace dekarskie powinny zakończyć się w sierpniu.

Dwupiętrowy budynek z poddaszem, o powierzchni użytkowej blisko 680 m2, będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim. Pomieści  między innymi salę edukacyjną, pełniącą także rolę czytelni i bibliotekę. Istniejący księgozbiór zostanie uzupełniony o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich. Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna na 60 osób. Zostanie w niej zorganizowana stała wystawa etnograficzna, będą tam odbywać się również wydarzenia aktywizujące lokalną społeczność.

Równocześnie z pracami budowlanymi trwa zakup wyposażenia ośrodka. To miedzy innymi sprzęt optyczny (mikroskopy, lornetki, lunety), fotograficzny, zestawy do badania wody i powietrza. Część sprzętu dydaktycznego została już dostarczona.. Projekt przewiduje też zakup dużego sprzętu jak kajaki czy łódź motorowa, dzięki któremu oferta CCOP będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Jej uzupełnieniem będzie audioprzewodnik po Wdeckim Parku Krajobrazowym – 60 urządzeń w 40 specjalnie wyznaczonych punktach parku automatycznie odtworzy pliki dźwiękowe z informacją o ich walorach przyrodniczych i kulturowych.

W oparciu o powstającą nowoczesna bazę dydaktyczną pracownicy parku już opracowują scenariusze zajęć. W ofercie stawiają na aktywny wypoczynek połączony z nauką – spływy kajakowe, piesze wycieczki wokół Zalewu Żurskiego, kursy fotograficzne, itp. Goście ośrodka będą mogli skorzystać także z noclegu – budynek pomieści siedem pokoi 4-osobowych i jeden 2-osobowy. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren wokół centrum zostanie uporządkowany. Pojawią się nowe aranżacje zieleni, utwardzone ciągi piesze z ławkami, kosze na śmieci, ogólnodostępny stojak na rowery i oświetlenie hybrydowe.

Realizację projektu umożliwiły środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,7 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Zakończenie całego projektu planowane jest w grudniu tego roku.

W 2019 roku badania zainicjowane przez Wdecki Park Krajobrazowy pozwoliły archeologom na odkrycie pozostałości osady sprzed dwóch tysięcy lat. Odkrycie zostało przez media okrzyknięte sensacją na miarę osady w Biskupinie. Więcej tutaj. 


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza