BEZPIECZNE WAKACJE

Estimated read time 2 min read

W ten weekend należy spodziewać się wzmożonego natężenia ruchu na drogach wyjazdowych oraz dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych oraz dużych miast, co spowodowane jest zmianą turnusów wczasowych – powrotami oraz wyjazdami wakacyjnymi.

Mimo apeli policjantów o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze na „Policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2021” znajduje się ponad 200 punktów. Za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie kryją się ofiary śmiertelne wypadków. Mapa jest aktualizowana każdego dnia i ma za zadanie zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Choć dominującą przyczyną tragicznych zdarzeń jest prędkość, która ma decydujący wpływ na konsekwencje wypadków, bardzo groźne w skutkach wypadki drogowe powstają też z innych przyczyn np. na skutek nieprawidłowego wyprzedzania.

Policjanci przypominają, że wyprzedzanie należy do najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze.

Ważne jest, aby wyprzedzać wyłącznie w miejscach, gdzie przepisy tego nie zabraniają.  Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, w których ofiarami są przede wszystkim piesi.

Uczulamy też kierujących, aby zawsze bacznie obserwowali drogę i zachowywali bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Jest to szczególnie ważne przy dużym natężeniu ruchu.

Niezależnie od tego, jak daleką podróż planujemy pamiętajmy, aby zawsze korzystać z drogi w sposób odpowiedzialny, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.


(BRD KGP)

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza