Policja ostrzega przed oszustami w sieci

Estimated read time 2 min read

Tucholscy policjanci przestrzegają mieszkańców przed oszustami, którzy dokonują przestępstw za pomocą Internetu. Mundurowi proszą o czujność i niepodejmowanie pochopnych decyzji podczas zakupów w sieci.

Za  pomocą sieci dokonujemy zakupów, komunikujemy się, a nawet, bez konieczności wychodzenia z domu, załatwiamy niezbędne sprawy urzędowe. Jednak, aby nasze działania w cyberprzestrzeni były bezpieczne, dla nas i naszych oszczędności, musimy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • robiąc zakupy w Internecie powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj sieci, z której korzystamy. Znaczenie ma, czy jest to sieć zabezpieczona, nasza „domowa”, czy też sieć ogólnie dostępna. Korzystając z Internetu ogólnodostępnego, do którego każdy ma dostęp,  możemy narazić się na wgląd nieupoważnionej osoby do naszych loginów i haseł dostępowych,
  • zakupów w sieci należy dokonywać na stronach, gdzie można zweryfikować sprzedającego. Zwróćmy uwagę na dane sklepu, firmy, regulamin oraz dane kontaktowe.
  • za zakupione rzeczy wybierzmy taką formę płatności, która zapewni nam bezpieczeństwo całej transakcji,
  • nie udostępniajmy nikomu swoich loginów i haseł dostępowych,
  • w przypadku próśb o udzielenie pożyczek za pomocą mediów społecznościowych zachowajmy dużą ostrożność i koniecznie zweryfikujmy tożsamość osoby proszącej o wsparcie np. dzwoniąc  lub pisząc za pomocą innego komunikatora
  • otrzymując wiadomość e-mail z różnego rodzaju instytucjami np. z banku z prośbą o podanie swoich danych, czy też zalogowaniu się do swojego konta za pomocą przesłanego w tej wiadomości linku – zachowajmy dużą ostrożność i koniecznie to zweryfikujmy.

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym incydencie w sieci pilnie poinformować POLICJĘ osobiście lub pod numerem alarmowym 112.


(red.)

KPP Tuchola

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza