„Bądź SMART na przejściu dla pieszych” w ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”

Estimated read time 2 min read

W ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot profilaktyczny pt. „Bądź SMART na przejściu dla pieszych”. Policjanci chcieli w ten sposób zachęcić tę grupę niechronionych użytkowników dróg, by zadbali o swoje bezpieczeństwo, bo to oni, jak nikt inny, w konfrontacji z pojazdem są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia.

„Bądź SMART na przejściu dla pieszych” to hasło skierowane głównie do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Właśnie z myślą o tej grupie użytkowników dróg powstał spot uświadamiający, jak istotna jest rozwaga, rozsądek i ostrożność. Zatem „BĄDŹ SMART NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH” apelują kujawsko-pomorscy policjanci!

Jak pokazują dane statystyczne w 2021 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 790 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 121 osób (w tym 27 pieszych), a 860 zostało rannych. Z winy pieszego doszło do 44 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń polegało na nieostrożnym wejściu na jezdnię przed jadący pojazd. Natomiast z winy kierującego zaistniało 717 wypadków z czego, aż do 85 z nich doszło poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Celem akcji jest uświadamianie, ale też przypominanie o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz o zagrożeniach związanych między innymi z:

– bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

– wejściem na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

– przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,

– wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,

– chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,

– korzystaniem z telefonów, tabletów, czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Jak często winę za wypadek ponosi kierowca? Jak często sam pieszy nie dba o swoje bezpieczeństwo przechodząc w miejscach niedozwolonych, albo patrząc cały czas w ekran telefonu? Na te pytania odpowiedzmy sobie sami!

Stąd apel „BĄDŹ SMART NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH”.


(red.)

KPP Tuchola

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza