Gostycyn. Konkurs astronomiczny 2021

Estimated read time 2 min read

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostycynie uczestniczący w zajęciach astronomicznych ,,Niebo nad Astrobazami” wzięli udział w IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego organizowanego w 2021 roku przez Marszałka województwa kujawsko – pomorskiego.

Uczestnicy biorący udział w konkursie mogli realizować projekty o tematyce astronomicznej, matematycznej, obserwacji astronomicznych oraz działaniach astronomicznych w kontekście naukowo – historyczno – fotograficznym. W każdym zespole mogło uczestniczyć troje uczniów w określonej kategorii wiekowej.

Uczniowie SP Gostycyn realizowali dwa projekty: ,,Galileusz w markecie budowlanym” oraz „Laska św. Jakuba”. Pierwszy projekt polegał na zbudowaniu lunety Galileusza z 1609 roku z wykorzystaniem materiałów kupionych w markecie i przeprowadzeniem obserwacji astronomicznych.

Ten projekt w konkursie zajął pierwsze miejsce. Realizowany był przez Marka Piaska, Maksymiliana Sobkiewicza i Miłosza Zakrzewskiego. Drugi projekt pt. ,,Laska św Jakuba” dotyczył atrybutów świętego, a w szczególności laski, która była jednym z pierwszych instrumentów astronomicznych. Uczniowie zbudowali instrument przeprowadzili pomiary kątowe i zbadali szlaki św. Jakuba w województwie kujawsko – pomorskim.

Projekt ten zajął trzecie miejsce i był realizowany był przez Julię Stucką, Wiktorię Polcyn i Macieja Golę. Opiekę nad uczniami i realizacją projektów sprawował Marek Świtała. We wtorek, 1 marca 2022 roku. wójt gminy Gostycyn Ireneusz Kucharski, w imieniu organizatorów konkursu, wręczył uczniom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Osobne dyplomy przekazane zostały również opiekunowi zwycięskich drużyn oraz szkole.


(red.)

Gostyyn.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza