0 2 min 2 lata

Tucholska policja przestrzega mieszkańców przed oszustami, którzy dokonują przestępstw za pomocą Internetu. Funkcjonariusze proszą o czujność i niepodejmowanie pochopnych decyzji podczas zakupów w sieci.

 

Za  pomocą Internetu dokonujemy zakupów, komunikujemy się, a nawet, bez konieczności wychodzenia z domu, załatwiamy niezbędne sprawy urzędowe. Aby nasze działania w cyberprzestrzeni były bezpieczne, dla nas i naszych oszczędności, musimy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Podczas zakupów i prowadzenia sprzedaży w Internecie powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj sieci, z której korzystamy. Znaczenie ma, czy jest to sieć zabezpieczona, nasza „domowa”, czy też sieć ogólnie dostępna. Korzystając z Internetu ogólnodostępnego, do którego każdy ma dostęp,  możemy narazić się na wgląd nieupoważnionej osoby do naszych loginów i haseł dostępowych,
  • zakupów w sieci należy dokonywać na stronach, gdzie można zweryfikować sprzedającego. Zwróćmy uwagę na dane sklepu, firmy, regulamin, czy dane kontaktowe.
  • za zakupione rzeczy wybierzmy taką formę płatności, która zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji,
  • nie udostępniajmy nikomu swoich loginów i haseł dostępowych,
  • w przypadku próśb o udzielenie pożyczek za pomocą mediów społecznościowych zachowajmy dużą ostrożność i koniecznie zweryfikujmy tożsamość osoby proszącej o wsparcie np. dzwoniąc  lub pisząc za pomocą innego komunikatora
  • Nie klikajmy w przesłane linki. Po ich otwarciu przestępca może uzyskać dostęp do naszych urządzeń, a także kont i haseł.

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym incydencie w sieci pilnie poinformować POLICJĘ osobiście lub pod numerem alarmowym 112.


(red.)

KPP Tuchola