OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”

Estimated read time 3 min read

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” to idea przewodnia ogólnopolskiej kampanii, która ruszyła dzsiaj w całym kraju. W jej ramach kierowcy przez cztery soboty będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.

W październiku 2022 r. na stacji diagnostycznej odbył się briefing Wydziału Ruchu Drogowego w Bydgoszczy inaugurujący kampanię pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

To już siódma edycja ogólnopolskiej kampanii, podczas której już w soboty, na wybranych stacjach kontroli pojazdów w całym kraju, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoich pojazdach. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla bezpieczeństwa jest stan oświetlenia.

Organizatorem akcji jest Policja i Instytut Transportu Samochodowego, a partnerami są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz niektóre stacje kontroli pojazdów w całym kraju. W przedsięwzięcie włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają tę aplikację otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia. Wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania w całym kraju znajduje się poniżej.

W cztery soboty tj.: 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia kierowcy będą mogli bezpłatnie, na wybranych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie, sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierowców właśnie na oświetlenie oraz jego wpływ na bezpieczeństwo w ruchu, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość oświetlenia bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.

Kujawsko-pomorscy policjanci przez najbliższe tygodnie będą czujnie przyglądać się właśnie temu elementowi wyposażenia. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli nie będzie ono odpowiadało warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

Ponadto funkcjonariusze będą propagować zasadę „Widzieć – i być widocznym”. Ta uniwersalna dewiza dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu natomiast obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI BEZPŁATNEGO SPRAWDZENIA ŚWIATEŁ W POJAZDACH!

WSZYSTKO W RAMACH AKCJI „TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”


(red.)

KPP Tuchola

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza