0 4 min 1 rok
Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa za nami, a frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wiara wśród mieszkańców Naszego Powiatu trzyma się mocno, wbrew zapowiedziom ludzi, którzy chcą nam ją obrzydzić. Dla nich zła wiadomość, nic z tego! O godzinie dwudziestej rozpoczęła się ona mszą św. w której uczestniczyły setki tucholan. Szacując, było to około 600 osób. Przepiękne kazanie wygłosił proboszcz parafii pw. Bożego Ciała ks. Ireneusz Kalf. Wierni wyruszyli w drogę, przed nimi było 27 kilometrów, a nad całością czuwają panowie z tucholskiego PK, którzy zabezpieczają marszrutę. Całość dyskretnie zabezpieczają również policjanci.
TOKiS-PRESS TV był wśród uczestników. (mrf.)

Słowo od Organizatorów.

Kilkaset osób na Mszy św., a około 400 pojawiło się na trasie I Tucholskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (w skrócie TEDK)! Tylu pątników zarejestrowała w Rudzkim Moście nasza obsługa techniczna.

31 marca 2023 po raz pierwszy w Tucholi odbyło się 27 kilometrowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Całość przebiegła pod hasłem „Drogi Pokoju”, które miało nam uzmysłowić, jak bardzo potrzebujemy zatroszczyć się o poszukiwanie harmonii w naszym życiu, którą w pełni odkrywamy w Bogu.

TEDK rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi, gdzie usłyszeliśmy homilię nt. pokoju, którą wygłosił ks. kan. Ireneusz Kalf. Trasa przebiegała przez wszystkie tucholskie parafie oraz okoliczne lasy i wsie. Całość zakończyliśmy adoracją w kościele św. Jakuba Ap.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować tym, którzy od początku pomagali nam w organizacji tego wyjątkowego nabożeństwa:

  • – Państwu Marii i Markowi Wojtasom
  • – Państwu Lucynie i Adamowi Witkowskim
  • – Pani Joannie Lutoborskiej
  • – Pani Barbarze Okrzyńskiej
  • – Panu Dariuszowi Sicińskiemu
  • – Panu Mariuszowi Fryckowskiemu

Składamy również serdecznie podziękowania Przedsiębiorstwu Komunalnemu za udostępnienie pojazdu, który pomógł w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas TEDK. Dziękujemy również kierowcy – Panu Tomaszowi Drejarzowi za zaangażowanie i pomoc!

Pragniemy także podziękować mediom, które przyczyniły się do nagłośnienia Tucholskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Dziękujemy TOKIS – PRESS TV, Tygodnik Tucholski oraz Radiu WeekendFM.

Ogromne podziękowania należą się także dla:

  • – Koła Gospodyń Wiejskich z Płazowa „Wesołe babki” za poczęstunek w trakcie TEDK. Byliśmy bardzo zaskoczeni inicjatywą, która wyszła od wspaniałych Pań!
  • – Zespołu Młodzieżowego Dei Flores za piękną grę i śpiew w trakcie Mszy św. rozpoczynającej Tucholską Ekstremalną Drogę Krzyżową
  • – Komendy Powiatowej Policji w Tucholi za oddelegowanie patrolu

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji TEDK, bardzo dziękujemy!

Mamy małą prośbę do wszystkich uczestników! Wejdźcie na stronę https://ekstremalnatuchola.pl/ i uzupełnijcie krótką ankietę o TEDK 2023.

Bardzo dziękujemy!

Ks. Andrzej Patrzykąt i ks. Oskar Pryba


Relacja filmowa(red.)