Wsparcie po wybuchu gazu w Chełmży

Estimated read time 2 min read

Po wczorajszym (10 sierpnia) nocnym wybuchu gazu w Chełmży w powiecie toruńskim wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski spotkał się dziś z burmistrzem miasta Jerzym Czerwińskim w celu uzgodnienia i skoordynowania pomocy dla poszkodowanych.

– To jeden z tych momentów, kiedy obowiązkiem wspólnoty jest solidarna pomoc. Zwracam się mieszkańców zrujnowanego domu: nie zostaniecie Państwo sami! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

– Pakiet pomocowy przygotujemy w uzgodnieniu z samorządowymi władzami Chełmży i panem burmistrzem Czerwińskim.   

Do wybuchu gazu, w wyniku którego zawalił się budynek mieszkalny przy ul. Wodnej, a   dwoje jego mieszkańców odniosło poważne obrażenia, doszło wczoraj ok. godz. 20. Na miejsce skierowano sześć zastępów strażackich Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu i lokalnych jednostek ochotniczej straży pożarnej, w tym specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze do przeszukiwania rumowiska. Akcja ratownicza zakończyła się ok. godz. 1.30.

– Po konsultacji z panem marszałkiem Całbeckim przybyłem do pana burmistrza by zaoferować konkretną pomoc. Najważniejsze są obecnie kwestie lokalowe, w imieniu samorządu województwa zaoferowałem tu kilka możliwości. Z jednej strony mamy do dyspozycji dwa lokale mieszkalne, każdy dla czterech osób, w Przysieku  – tu jesteśmy w stanie zapewnić także wyżywienie i pokryć pozostałe koszty pobytu. Inna opcja to udostępnienie trzech kompletnie wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego [zakupionych w 2017 roku na potrzeby rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnicy w północno-zachodniej części województwa], przy czym pokryjemy koszty ich transportu. Oczywiście zdecyduje pan burmistrz, bo to on jest tu gospodarzem. Deklaruję także, że to nie koniec naszej oferty. Jesteśmy też gotowi rozpatrzyć kwestę pomocy finansowej – powiedział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski po dzisiejszym spotkaniu z burmistrzem Czerwińskim.

– [Dzięki dzisiejszej propozycji samorządu województwa] najważniejsze kwestie na najbliższy czas mamy rozwiązane. Do nas należy teraz zabezpieczenie tego budynku, który jest własnością prywatną, i oczywiście kwestia mieszkań docelowych dla rodzin, które ucierpiały w tej katastrofie – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami burmistrz Jerzy Czerwiński.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Chełmża PSP

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza