Honorowy doktorat dla wielkiej artystki

Estimated read time 2 min read

Stefania Toczyska, gwiazda największych scen operowych świata, odebrała w miniony piątek (20 października) doktorat honoris causa bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wśród składających maestrze gratulacje był obecnie były już wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

– Chciałby, aby wyróżnienie to odebrała pani także jako hołd składany przez melomanów całego naszego regionu. (…) Dostarczyła pani mnóstwa radości i wielu wzruszeń tysiącom wielbicieli na całym świecie. Pani działalność artystyczna, która zaowocowała tyloma wspaniałymi sukcesami, zapewniła pani poczesne miejsce w panteonie muzyki operowej, a nam, pani rodakom, dała powód do satysfakcji i dumy – mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Sto lat, maestro!

Stefania Toczyska, wspaniały mezzosopran, rocznik 1943, urodziła się w Grudziądzu, studiowała w Gdańsku , debiutowała w 1972 w Operze Bałtyckiej, by już pięć lat później rozpocząć międzynarodową karierę. Występowała m.in. w Wiener Staatsoper, Metropolitan Opera i Covent Garden, wszędzie tworząc wspaniałe kreacje. Jej scenicznymi partnerami byli m.in. Placido Domingo i Luciano Pavarotti, współpracowała z też z najwybitniejszymi dyrygentami – Herbertem von Karajanem, Danielem Barenboimem i Riccardo Mutim. Legendarny Karajan zaliczył ją do grona dziesiątki największych śpiewaków naszych czasów.

W sobotę artystka odebrała też laury – Nagrodę Fliska – w mieście swojego urodzenia Grudziądzu.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza