Wystawa prac Romana Ziemeya w Kęsowie

Estimated read time 2 min read

Roman Ziemey urodził się w 1964 roku w Sicienku k. Bydgoszczy. Jest mieszkańcem Kęsowa w powiecie tucholskim. To lokalny artysta, rzeźbiarz, działacz kulturowy, pasjonat, a jego twórczość opiera się głównie na drewnianych lub kamiennych rzeźbach. Nie stroni też od metaloplastyki pracy z kamieniem.

Ziemey w zależności od pory roku tworzy swoje prace w plenerze bądź w przydomowej kuźni, która skrywa w swoich zakamarkach ogrom dzieł artysty. Przepiękny warsztat przesiąknięty jest wspaniałym klimatem.

Kuźnia w której niegdyś pracował ozdobiona jest projektami przepięknych zdobień i okuć. To niezwykle inspirujące miejsce.

Sztuka  Romana Ziemeya jest ściśle związana ze sztuką regionalną, sakralną, a nawet współczesną. Twórczość Pana Romana przedstawia pracę zapomnianych już zawodów  ( Kowal, Drwal , Tkacz, Młynarz) a także kobiet przy pracy ( Kobieta ubijająca masło, Gosposia wyrabiająca ciasto, Kobieta z dzieckiem).

Pierwsze próby prac sakralnych Pana Ziemeya prezentowały Krucyfiksy oraz Anioły. Z czasem przybyło prac przestrzennych przedstawiających m.in. Chrystusa Frasobliwego, Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Franciszka, św. Katarzynę oraz płaskorzeźby ( Rajski ogród, Pieta).

Pasjonat współpracuje z lokalnymi instytucjami, przekazując rzeźby na cele charytatywne. Jest uczestnikiem licznych plenerów rzeźbiarskich m.in. w Kęsowie, Płotowie, wystawcą na jarmarkach choćby w Bydgoszczy, Chojnicach czy Brusach.

TOKiS-PRESS TV NEWS jest patronem medialnym wystawy.

***

***

***


(red.)

Mariusz R.Fryckowski

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza