Zasłużeni dla kultury otrzymali medale Gloria Artis

Estimated read time 4 min read

W uroczystej ceremonii w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling wręczył Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej.

Uroczystość wręczenia medali jest wyrazem uznania dla wkładu w rozwój kultury polskiej. Wicewojewoda Piotr Hemmerling podkreślił w swoich słowach, że odznaczeni to osoby, które swoją pasją i zaangażowaniem przyczyniają się do wzbogacania naszego życia kulturalnego kujawy i ochrony dziedzictwa narodowego.

Dziękuję, że przyjęliście Państwo zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, której jesteście Państwo bohaterami. Jestem dumny, że będę w imieniu Pani Ministry* mógł dokonać Państwa odznaczenia, uhonorowania za wieloletni dorobek artystyczny i podziękować Państwu za doznania, których my jesteśmy udziałowcami i które Państwo realizują na rzecz naszej społeczności kujawsko-pomorskiej. Odznaczenia, które za chwile będę miał zaszczyt przypiąć są wnioskowane przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. 

Mam nadzieję, że odznaczenia gloria artis będą symbolicznym wyrazem naszego uznania za państwa prace, z góry gratuluję. Dziękuję bardzo

– mówił Wicewojewoda.

Lista odznaczonych:

Małgorzata Witkowska

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła wrocławską PWST w 1990 r. i w tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Występuje także na scenie Teatru Studio w Warszawie, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Komuna Warszawa, Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Wojciech Stefaniak „Faruga”

Reżyser teatralny, autor scenariuszy, scenograf. Wojciech Stefaniak asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem „Miarka za miarkę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2006). W ramach projektu „Odkryte/Zakryte” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował akcję performatywną „Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji” na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. W latach 2010-2016 był współscenarzystą wydarzeń w ramach akcji „Wyłącz system”, organizowanej przez Dom Spotkań z Historią (zrealizował m. in. autorskie projekty „Radiostacja” i „Tele-le-wizor”). Jest współautorem jednego z odcinków serialu teatralnego „XIX – XXI Powrót do przyszłości”, zrealizowanego na otwarcie Centrum Nauki Kopernik. Współtworzył zwycięską koncepcję ekspozycyjną Muzeum Katyńskiego.

Wojciech Stefaniak otrzymał nagrodę za spektakl Wszyscy święci na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2012). Przedstawienie Betlejem polskie w jego reżyserii zostało uhonorowane wyróżnieniem zespołowym dla realizatorów w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2013). Przygotowany przez reżysera w Teatrze Telewizji spektakl Walentyna wyróżniono Platinum Remi Award podczas 48. Worldfest Independent Film Festival w Houston w kategorii “Film and Video Art – Independent Experimental Film and Videos” (2015).

W 2023 roku został uhonorowany jedną z najważniejszych nagród teatralnych w Polsce – Nagrodą im. Konrada Swinarskiego (dla najlepszego reżysera) za spektakl „Dekalog” w Teatrze Narodowym. Wraz z Julią Holewińską powołał do życia międzynarodową nagrodę Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy.

Jerzy Pożarowski

Aktor teatralny i filmowy. Grał w teatrach warszawskich – Narodowym, Północnym, Szwedzka 2/4, Dramatycznym, Rozmaitości. Gościnne występował w Teatrach w Słupsku, Radomiu,
Na Kresach, Na Woli, Stara Prochownia, Buffo, Adekwatnym.

Od 2005 r. związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Istotne doświadczenia teatralne Jerzego Pożarowskiego to m.in.: „Bracia”, Romeo w „Romeo i Julii”, „Życie jest snem”, „Woyzeck, Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją”, „Magia grzechu”.

Na szklanym ekranie kunszt artystyczny aktora mogliśmy podziwiać w filmach: „Czas honoru”, „Listy do M.”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Pitbull”, „Ekstradycja 3”.

Marian Jaskulski

Aktor teatralny i filmowy. Zadebiutował w 1973 roku na deskach Teatru Ziemii Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatru Ludowego Kraków-Nowa Huta, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Teatru Dialog w Krakowie, Centrum Kultury Teatr Grudziądz.

Zagrał w wielu wybitnych spektaklach m.in. „Hamlet”, „Zamach”, „Zemsta”, „Kordian”, „Szelmostwa Skapena”, „Dożywocie”, „Mąż i żona”, „Antygona w N. Jorku”. Ma na swoim koncie ponad 80 premier teatralnych.

Z Teatrem Polskim w Bydgoszczy związany jest od 2004 roku, w którym zagrał m.in.

w takich spektaklach, jak: „Sztuka polityczna” w reż. Adama Orzechowskiego, „Testament psa” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, „Pierścień i róża” w reż. Czesława Sieńki, „Płatonow”.


(red.)

gov.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza