0 2 min 3 lata

Miejscowi stróże prawa, po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od osób starszych pieniądze. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie lub wiadomości pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.

Popularne metody działania sprawców pozostają nadal niezmienne. Naciągacze dzwonią na telefony komórkowe i stacjonarne oraz wysyłają wiadomości. W trakcie rozmowy próbują wzbudzić zaufanie, podając się za członka rodziny, policjanta, urzędnika, itp. Bez jakichkolwiek skrupułów  proszą o sporą pożyczkę, która niekiedy stanowi dorobek całego życia. Szemrani rozmówcy budują współczucie z naszej strony, odnosząc się do przykrych zdarzeń losowych, które rzekomo ich dotknęły. Nieustannie przypominają, że sytuacja wymaga podjęcia bardzo szybkiej decyzji i musi pozostać w tajemnicy. Tacy ludzie są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc.

Oszuści wysyłają również wiadomości z „ważnym linkiem”, który należy otworzyć. W tym momencie otrzymują dostęp do laptopa, telefonu, konta bankowego i portali społecznościowych.

Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania OSZUSTÓW!


(red.)

KPP Tuchola