0 4 min 3 lata

Od soboty 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

W instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

– Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień – a dokładnie o osiem dni – na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać – poinformował Morawiecki.

Dodał, że branża sportowa – kluby fitness i baseny będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano. Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

Zmiany dotyczyć będą także transportu zbiorowego; możliwe będzie zajęcie 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).

Od tego dnia otwarta zostanie gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu). Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

W kinach, teatrach, operach, filharmoniach na świeżym powietrzu możliwe będzie maks. 50-procentowe obłożenie.

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu będzie możliwa z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zmienią się też zasady dotyczące edukacji; wprowadzona zostanie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich.

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu do maks. 25 proc. Publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 150 osób.

Od 1 maja 2021 (piątek)

Od tego dnia otwarte zostały kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie do max. 50 proc. Miejsc przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków.

W domach i ośrodkach kultury, świetlicach została wznowiona działalność w pomieszczeniach z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Parki rozrywki na świeżym powietrzu są dostępne w obłożeniu do 50 proc.

28 maja 2021 (piątek)

Od tego dnia otwarte zostaną restauracje wewnątrz. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie) będą mogły się odbywać do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19).

Otwarte dla wszystkich zostaną kryte obiekty sportowe i baseny. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą mogły odbywać się w limicie do max. 250 osób.

Wznowią swoją działalność siłownie, kluby fitness, solaria w limicie 1 osoba na 15m2.

Od 28 maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół.


(red.)

Podstawa: tvp.info