Pruszcz stał się miastem

Estimated read time 1 min read

Niespełna trzytysięczny Pruszcz w powiecie świeckim, siedziba dziesięciotysięcznej gminy, jest od 1 stycznia miastem. Akt nadania praw miejskich odebrał w ubiegłym tygodniu w Warszawie burmistrz Dariusz Wądołowski. Starania trwały ponad rok, ostatecznie decyzję w tej sprawie podjęła Rada Ministrów. Władze Pruszcza upatrują w zmianie statusu szansy na szybki rozwój.

Po raz pierwszy Pruszcz otrzymał prawa miejskie 1367, ale stracił je w roku 1867. Lokalny samorząd rozważał wnioskowanie o przywrócenie praw miejskich, ale ta droga wydawała się trudniejsza, dlatego zdecydowano się na starania o nadanie praw miejskich. Rada Gminy podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę, a potem odbyły się konsultacje społeczne.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy obecnie 53 miasta, w których mieszka 60 proc. mieszkańców regionu. Oprócz Pruszcza w noc sylwestrową miastami stały się Izbica w Lubelskiem, Lutomiersk i Bolimów w Łódzkiem, Cegłów, Nowe Miasto i Jedlnia-Letnisko w Mazowieckiem, Olsztyn na Śląsku, Iwaniska w województwie świętokrzyskim oraz Kaczory w Wielkopolsce.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Fot. UMiG Pruszcz

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza