Na budynku tucholskiego starostwa pojawi się instalacja fotowoltaiczna

Estimated read time 2 min read

Rada Powiatu dała zielone światło tworowi o nazwie Krajowa Agencja Poszanowania Energii, na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku starostwa w Tucholi.

KAPE, cóż to za firma i czym się zajmuje? Prezentuje się w tym miejscu – LINK

Podczas najbliższej sesji RP ta wyrazi  zgodę  na  zawarcie  z Krajową  Agencją  Poszanowania  Energii  długoterminowej umowy na wykonanie i udostępnienie instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy 16,92 kWp wraz z finansowaniem w formule ESCO dla budynku Starostwa Powiatowego w Tucholi.

Korzyści dla starostwa.

Zawarta umowa obowiązywać będzie dekadę. Obejmowała będzie realizację inwestycji, montaż paneli fotowoltaicznych na budynku Starostwa Powiatowego w Tucholi przy ulicy Pocztowej 7, o mocy 16,92 kWp. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule ESCO ( skrót od Energy Service Company) co oznacza jedno  brakiem konieczności inwestowania własnych środków,  brakiem  ryzyka  finansowego  i operacyjnego.

Firma zaprojektuje, wybuduje i udostępni do użytkowania instalację, a jej wynagrodzenie będzie następowało z wygenerowanych oszczędności, dzięki czemu inwestycja będzie neutralna dla budżetu   powiatu.

Firma zobowiązuje się także do utrzymania we właściwym stanie technicznym całości urządzenia

Po upływie czasu umowy będzie istniała możliwość wykupu instalacji przez starostwo za przysłowiową złotówkę. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z podobnym przedsięwzięciem,  którym wcześniej było wybudowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Innymi słowy w grę wchodzą kwestie wizerunkowe starostwa, co ma bezpośredni związek ze światowymi trendami  w zakresie ochrony klimatu.

Chcą budować, nie ma sprawy, ważne, że nie dołożymy do tego interesu złamanej złotówki.


(red.)

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza