0 6 min 8 miesięcy

Marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczyli w dzisiejszych obchodach rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

 

– Nie dopuścimy nigdy, żeby na naszych ziemiach ta historia mogła się powtórzyć. Ojczyzna jest jedna, musimy jej bronić przed wszelkimi zagrożeniami – to odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach. Chwała bohaterom! Chwała wszystkim tym, którzy dziś służą ojczyźnie! – mówił w swoim wystąpieniu podczas uroczystości patriotycznej pod toruńskim pomnikiem Poległym i Pomordowanym 1939-1945 marszałek Piotr Całbecki.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski reprezentował samorząd województwa podczas bydgoskich obchodów, które odbywały się w rynku starego miasta.

Wywołana przez hitlerowskie Niemcy druga wojna światowa (1939-1945) była najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w historii świata – zginęło 60 mln ludzi, 20 mln zmarło w wyniku związanych z wojną chorób i głodu. Liczbę polskich ofiar szacuje się na 6 mln (16 proc. populacji!). Nasz kraj został też potwornie zniszczony. Na Pomorzu pierwsze miesiące wojny wiązały się z przeprowadzonymi przez najeźdźców czystkami etnicznymi, określanymi jako zbrodnia pomorska – w ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy, zginęło co najmniej 30 tysięcy osób. W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Uchwałą sejmową data została wyznaczona na 2 października.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP