0 2 min 7 miesięcy

Trwa toruńska odsłona zorganizowanego w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który zorganizowały wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystej inauguracji z udziałem gwiazd nauki samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Gala inauguracyjna, w której wzięli udział goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Wykłady inauguracyjne – o Koperniku jako „relatywiście” i o dokonaniach polskiej astronomii w ostatnich dekadach – wygłosili ks. prof. Michał Heller (fizyk teoretyk, filozof i historyk nauki) i prof. Andrzej Udalski (astronom i astrofizyk). „Kopernik byłby dumny z dokonań polskich astronomów” – brzmiała konkluzja wystąpienia prof. Udalskiego.

Oprawą artystyczną wydarzenia był koncert wykonującej muzykę dawną grupy Ars Cantus.

Wpisujący się w obchody Roku Mikołaja Kopernika Światowy Kongres Kopernikański to cykl konferencji, debat naukowych i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu kilku miesięcy w Krakowie, Olsztynie i Toruniu. Inauguracja odbyła się w lutym w Toruniu. Obecne wydarzenia (12-16 września) zamykają kongres.


(red.)

Mat. partnera.

Inauguracja toruńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP