By pomóc młodym wyjść z nałogów

Estimated read time 3 min read

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył dziś (7 marca) w otwarciu nowego budynku Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Czerniewicach.

– Pacjenci i personel zyskali bezpieczną i komfortową przestrzeń warsztatową i terapeutyczną – mówił podczas swojego wystąpienia marszałek Piotr Całbecki. – Należy jednak podkreślić, że ośrodek to nie tylko funkcjonalny budynek i nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim zaangażowani, oddani swojej pracy i młodzieży terapeuci. Tacy właśnie tu pracują – bez nich mury nic by nie znaczyły.

 

W ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (RPO) powstał nowoczesny, w pełni wyposażony obiekt, który obecnie dysponuje 40 łóżkami (dotychczas było ich 26). Zagospodarowano także teren wokół budynku – pojawiły się zielone alejki, siłownia zewnętrzna i boisko. Wartość projektu to blisko 10 mln złotych, z czego prawie 6 mln złotych to wsparcie unijne. Na tym nie koniec, w planach mamy kolejne inwestycje.

 

W uroczystym otwarciu uczestniczyli także wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska oraz radni województwa Jacek Gajewski i Leszek Pluciński.

 

Działający w ramach marszałkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia odział przy ulicy Włocławskiej istnieje od 2002 roku i jest jedyną w regionie placówką dedykowanym młodym ludziom (w wieku od 14 do 21 lat) uzależnionym od środków psychoaktywnych. Leczy się tu rocznie około 100 osób, a terapia trwa 7 miesięcy. Od września ubiegłego roku funkcjonuje tu także szkoła (podstawowa i liceum).

 

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia skupia kilka placówek, które świadczą usługi zdrowotne dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży zarówno w formie ambulatoryjnej (poradnia) jak i całodobowej (dedykowane ośrodki). Poza Całodobowym Młodzieżowym Oddziałem Leczenia Uzależnień są to: Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Oddział Dzienny Odwykowy, Oddział Krótkoterminowej Terapii Uzależnień, Oddział Odwykowy Całodobowy i Ośrodek Terapii Odwykowej Uzależnień. Zobacz Toruński Ośrodek Terapii Uzależnień ma 35 lat

 

Dodatkowo oprócz podstawowych działań skierowanych do osób z uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych prowadzone są zajęcia terapeutyczne z osobami z uzależnieniami behawioralnymi. Zobacz Terapia dla najmłodszych uzależnionych cyfrowo.


(red.)

Mat. partnera.

Fot SZymon Zdziebło

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza